Parlamentné voľby sa konajú už o necelé dva mesiace. V predvolebných prieskumoch dominuje SMER-SD. Ako ale budú voliť študenti našej fakulty?
Vládnu koalíciu by v tomto prípade skladala PS/Spolu s 33,8 percentami. Za nimi nasleduje strana bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí so 16,5 percentami. Prvú trojicu uzatvára OĽaNO s podielom 11,8 percent. Na štvrtom mieste s 10,7 percentami by skončil Richard Sulík so SaS. Za ním hneď nasleduje Sme rodina s 8,8 percentami. ĽSNS sa umiestnila na šiestom mieste so 7,7 percentami.
Do parlamentu by sa nedostala strana SMER-SD so 4,4 percentami. Tá vo všetkých celoslovenských predvolebných prieskumoch vždy skončila ako prvá. Len 1,5 percenta získali kresťanskí demokrati. Vlasť, SNS a Hlas ľudu nezískali ani jedno percento. Ďalšie strany získali menej ako pol percenta. Dokonca aj parlamentná Most-Híd skončila medzi poslednými. Účasť bola 289 študentov zo všetkých odborov FMK, vykonávaný bol v decembri 2019.
Z predvolebného prieskumu vyplýva, že študenti skôr veria novým stranám. Výhra PS/Spolu tiež ukazuje, že sú naklonení viac liberálnym ako tradičným konzervatívnym stranám.
Rozdiel medzi študentmi FMK a mladými na Slovensku je výrazný
Predvolebný prieskum FMK sa výrazne líši od toho novembrového, ktorý organizovala agentúra Focus. Opytovaní boli mladí ľudia od 18 do 29 rokov. V tomto prípade však vyhrala s 18,9 percentami ĽSNS. Ako druhá skončila strana Za ľudí. Parlament by obsadilo sedem strán, dostali by sa tam aj Smeráci. Sme rodina, OĽaNO a SaS sa v oboch prípadoch pohybujú pri 10 percentách.
Dôvod, prečo sa ĽSNS nedostala ani do prvej päťky, je zjavný. Z väčšiny prieskumov vyplýva, že Mariana Kotlebu vo väčšej miere volia ľudia, ktorí majú nižšie ako vysokoškolské vzdelanie.
„Ešte stále platí, že oslovujú voličov viac s nižším ako vysokoškolským vzdelaním, ale inak oslovujú mladých voličov z celého spektra, čo sa týka pohlavia, krajov, príjmovej kategórie a veľkosti miest,“ píše sa v analýze agentúry Focus.
Nenechajme extrémistov zvíťaziť
Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020. Tieto voľby rozhodnú o ďalšom osude Slovenska. Ak vám nieje ľahostajná budúcnosť Slovenska, máte možnosť to zmeniť. Ak sa stále neviete rozhodnúť, poraďte sa so svojimi kamarátmi, rodičmi alebo ľuďmi, ktorí zdieľajú rovnaké názory ako vy. Rovnako sa oplatí sledovať predvolebné diskusie.