Sankcie sa dotknú každého, ale Rusko stratí najviac, hovorí ruská študentka masmediálnej komunikácie, ktorá žije na Slovensku takmer tri roky.
Vo štvrtok 24. februára nastal čierny deň nielen pre Ukrajinu, ale pre celý svet. 24 hodín pred začiatkom vojny na Ukrajine sa kamarátky ruskej študentky masmediálnej komunikácie pýtali, či má informácie ohľadom vojnového konfliktu. V tom čase si bola ešte istá, že ruská armáda na Ukrajinu nezaútočí. Ráno po otvorení Instagramu nastal veľký šok nielen pre ňu, ale aj pre spoločnosť. Ruska, s ktorou sme sa o aktuálnej téme rozprávali, si želala ostať v anonymite.
Dá sa považovať systém v Rusku za demokratický? Ako tam vyzerá život bežného človeka?
Na základe vlastných skúsenosti môžem povedať, že v Rusku nie je demokratický systém. Momentálne bol prijatý nový zákon, ktorý obmedzuje slobodu slova. Život bežného človeka sa veľmi líši podľa toho, v akej oblasti žije.
Pochádzam z malého mesta, ktoré je ďaleko od Moskvy a s istotou môžem povedať, že pokiaľ ide o životnú úroveň, rozdiel je cítiť. Rusko je podľa mňa veľmi krásna krajina, v ktorej žijú skvelí ľudia. Bohužiaľ, našu vládu nie vždy zaujíma vlastný národ.
Mnoho mladých Rusov študuje na Slovensku alebo v Česku. Čo je hlavným dôvodom ich vycestovania do zahraničia? Zohráva v tom rolu aj politická situácia?
Pokiaľ viem, na Slovensku je viac ukrajinských študentov než ruských. Každý študent má na vycestovanie svoj dôvod. Tými najčastejšími sú napríklad lepší život či politická situácia, vyššia kvalita vzdelania alebo túžba po živote v zahraničí. Ja som na Slovensko prišla preto, lebo som vždy chcela bývať v zahraničí, ale aj kvôli politickej situácii.
Bohužiaľ, našu vládu nie vždy zaujíma vlastný národ.
Ako dlho si na Slovensku?
Takmer tri roky. Spočiatku som nevedela, kde a aký odbor chcem študovať. Kamarát pozeral rôzne vysoké školy v Rusku a v jeden deň našiel reklamu nejakej organizácie, ktorá ponúka pomoc ruským študentom s presťahovaním a získaním dokladov do Českej republiky.
Presťahovať sa do zahraničia je oveľa jednoduchšie, keď ide človek študovať na vysokú školu. Najskôr som si myslela, že to nie je možné, ale moju mamu ponuka veľmi zaujala. Začali sme pozerať rôzne jazykové kurzy, až som napokon našla veľmi dobrú školu na Slovensku.
Vo štvrtok 24. februára obehla svetom informácia o zaútočení ruských vojsk na Ukrajinu. Čo ti napadlo ako prvé po zistení tejto správy? Čakala si, že to zájde až tak ďaleko?
Deň pred vojnou na Ukrajine sa ma kamarátky zo Slovenska pýtali, či mám ohľadom toho nejaké informácie. Bola som si istá, že ruská armáda na Ukrajinu nezaútočí, ale ráno po otvorení Instagramu som bola v šoku. Neverila som vlastným očiam, že sa to naozaj stalo.
Ako prežívajú aktuálnu situáciu tvoji známi z Ukrajiny? Zostali tam alebo odišli preč?
Na Ukrajine mám veľa známych a aj rodinu. Niektorí utiekli preč, iní zostali. Môj ujo sa rozhodol zostať doma v Kyjeve, hoci je tam asi najhoršia situácia.
Ako reaguje na aktuálnu situáciu tvoja rodina?
Moja rodina sa drží názoru, že by sa to dalo vyriešiť inak než vojnou. Rodičia majú na to svoj osobný názor a snažia sa pozerať rôzne média. Sú veľmi smutní, že trpia civilisti a naozaj chcú, aby to skončilo čo najskôr. Málokto podporuje rozhodnutie nášho prezidenta vzhľadom na to, že na Ukrajine máme veľa kamarátov a rodinu.
Málokto podporuje rozhodnutie nášho prezidenta vzhľadom na to, že na Ukrajine máme veľa kamarátov a rodinu.
Po celom svete vznikli protivojnové protesty. Výnimkou nebolo ani Rusko, aj keď je to pre občanov veľká hrozba. Čo ich môže postihnúť pokiaľ sa zúčastnia protestu?
Protesty v Rusku by mali byť povolené, no nie sú Ruská generálna prokuratúra varovala ľudí, že pre účasť na protivojnových protestoch môžu čeliť rovnakému trestu, ako za účasť na činnostiach extrémistických organizácií. To znamená šesť rokov za mrežami.
Väčšinu protestujúcich polícia upozornila alebo zadržala. Ruská vláda považuje protesty za neporiadok a chaos na uliciach. Za účasť na „masových nepokojoch“, pri ktorých dochádza k násiliu, môžu občania dostať aj vysoké pokuty.
Môžeme nájsť v Rusku zbierky na podporu ukrajinských občanov?
Veľa Rusov poslalo peniaze na podporu ukrajinských občanov, no aj za to môžu od štátnych orgánov dostať pokutu.
Európska únia vylúčila zo systému SWIFT niekoľko ruských bánk. Ovplyvnilo to teba a tvoju rodinu? Je podľa teba spravodlivé, že sankcie ovplyvňujú aj bežných občanov krajiny?
Ovplyvnilo nás to. Na začiatku marca som mala zablokovanú kartu od Tatrabanky. Musela som to riešiť a spôsobilo mi to veľký stres. Nemyslím si, že je to spravodlivé, pretože nie každý ruský študent, ktorý študuje na Slovensku, má prácu. Niektorým študentom posielajú peniaze rodičia, ale kvôli zablokovanému systému SWIFT musia hľadať iné spôsoby, ako získať peniaze.
Ako sa podľa teba Rusko vysporiada so sankciami?
Sankcie sa dotknú každého, aj keď Rusko stratí najviac. Ekonomika každej krajiny bude trpieť, či už kvôli sankciám alebo veľkému počtu utečencov z Ukrajiny. Veľa krajín je závislých na rope, ktorú predáva Rusko. Podľa môjho názoru sú ekonomiky štátov medzi sebou prepojené, takže môžeme čakať aj zvýšenie cien.
Veľa Rusov poslalo peniaze na podporu ukrajinských občanov, no aj za to môžu od štátnych orgánov dostať pokutu.
Sleduješ ruské média? Ponúkajú podľa teba dôveryhodné informácie?
Sledujem, ale nie všetky. Najviac dôverujem portálu Meduza a stanici TVDožď. V aktuálnej situácii je ale ťažké povedať, ktoré médiá ponúkajú dôveryhodné informácie.
Ruskí občania sa na našom území v aktuálnych dňoch stretávajú s hanlivou kritikou od určitých jednotlivcov. Stretla si sa aj ty s niečím takým?
Často čítam komentáre nahnevaných Slovákov, v ktorých píšu, že ruský národ by mal zomrieť a zhorieť v pekle. Stalo sa mi, že aj moji ukrajinskí kamaráti mi v tejto súvislosti písali škaredé veci. Snažím sa však kontrolovať svoje emócie a neodpovedať na podobné komentáre. Myslím si, že v tejto situácii je dôležité si zachovať chladnú hlavu a nezapájať sa do dialógu, pokiaľ druhá strana v sebe má nenávisť.
Mnoho občanov Slovenskej republiky, dokonca aj niektorí politici, zdieľajú názor, že USA je agresor a Rusko chce Ukrajinu len oslobodiť. Existuje aj množstvo dezinformačných webov, ktoré šíria hoaxy ohľadom tejto problematiky. Aký máš na to názor?
V poslednej dobe už vôbec nepozerám správy, pretože mi spôsobujú stres a strach. Ďalším dôvodom, prečo ich nesledujem, sú hoaxy, ktoré šíria. Snažím sa hľadať pravdu niekde medzi a mať svoj osobitný názor. Musíme triediť informácie a hľadať zdroje, aby sme neverili všetkému, čo je na internete.
Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou trvá už niekoľko rokov. Prečo ho podľa teba spoločnosť doteraz prehliadala?
Vzhľadom na to, že v tom čase som mala len desať alebo dvanásť rokov, neviem úplne definovať, čo sa vtedy stalo. Preto neviem presne odpovedať na túto otázku.