Sexuálne obťažovanie sa čoraz viac stáva nepríjemným fenoménom dnešnej doby. Kým jedni tvrdia, že ide o spoločenský problém, druhí túto situáciu považujú za preceňovanú.

Jedným z najčastejších názorov na sexuálne obťažovanie je, že ženy, ktoré sa stali jeho obeťou, si za to môžu samy. Spoločnosť nevhodné správanie často pripisuje vzhľadu či prezentovaniu obete, hoci ona sama nenesie zodpovednosť za sexuálne obťažovanie. Namiesto oblečenia by sa mal klásť dôraz na to, prečo musíme ako spoločnosť vôbec takejto situácii čeliť.

Aktéri si vek obetí nevyberajú

Pred pár mesiacmi vznikol na sociálnej platforme TikTok trend, kde obete obťažovania v krátkych videách ukázali oblečenie, ktoré mali na sebe počas tejto traumatickej udalosti. Mnoho z nich v tom čase nenavštevovalo ani základnú školu.

Študentka našej fakulty sa s nami podelila o nepríjemnú skúsenosť so starším okoloidúcim pánom, ktorá sa odohrala počas jej prvého ročníka na strednej škole. Išlo o nevinnú, bežnú cestu domov po vyučovaní s kamarátkou. Po chvíli stretli staršieho pána, ktorý mohol byť vo veku ich starého otca. Nedávali tomu stretnutiu žiadnu pozornosť, denne okolo nich prešlo desiatky rôznych ľudí.

„Náhle ten pán stál milimeter od nás a z ničoho nič sa ma dotkol v dolných intímnych partiách,“ hovorí študentka našej školy. Síce vo vnútri mala zmiešané pocity, navonok nedokázala vydať žiadnu reakciu. „Bolo to príliš nepríjemné a nechcela som sa o tom rozprávať s nikým. Napokon sa to večer vo mne prelomilo a povedala som to rodičom. Bola som na seba nahnevaná, že som sa nejako neubránila.“

sexuálne obťažovanie
Obeť nenesie zodpovednosť za sexuálne obťažovanie. Zdroj: instagram.com/stop_catcalling_now

Nečinnosť ako obranný mechanizmus

Spoločnosť často nechápe, prečo sa obeť v daný moment neubránila. Priamo počas sexuálneho obťažovania sa obete často stanú pasívnymi účastníkmi deja. Stavajú sa externými pozorovateľmi v stresovej situácii. Hoci nejde o vhodný spôsob správania sa, treba chápať, že pravdepodobne ide o jedinú reakciu, ktorej je osoba v daný moment schopná.

„V žiadnom prípade by nemalo ísť o takzvanú sekundárnu viktimizáciu obetí otázkami typu prečo sa neobránili alebo nezavolali pomoc. Uvedené otázky iba prehlbujú pocity hanby, strachu, bezmocnosti a sebaobviňovania, ktoré sa v obetiach po sexuálnom obťažovaní veľmi často spontánne vynárajú, hovorí psychologička Kinga Izsóf Jurásová.

Problematika sexuálneho zneužívania je síce viac spätá so ženským pohlavím, muži nie sú taktiež výnimka. K aktérom sexuálneho obťažovania u mužov nepatrí len ženské pohlavie. Obete, ktoré napadnú práve muži, sa často stretávajú s nepochopením a výsmechom, ak sa rozhodnú o svoju skúsenosť podeliť. U mnohých z nich to môže vyvolať spytovanie vlastnej sexuálnej orientácie. Obeť má pritom strach, že ju bude okolie posmešne označovať za homosexuála.

Nevedel som, ako zareagovať, tak som mu povedal pravdu, že som heterosexuál a nie je mi príjemné, keď sa ma dotýka.

Kamarátkin priateľ robil taxikára. Na Panenskej ulici v Bratislave, kde sa nachádza gay klub, mu s úsmevom na tvári nastúpil do auta muž. Nešlo o obyčajného zákazníka, bez pozdravu a ostychu ho hneď chytil za dolné intímne partie. „Vysvetlil som mu, že nie som homosexuál a že ak by som aj bol, tak takto sa to nerobí. On mi na to len odpovedal, že neviem čo je dobré. Pokúsil sa o to aj druhýkrát. Upozornil som ho, že ak to ešte raz spraví, vysadím ho. Celú cestu sa na mňa usmieval akoby sa nič nestalo. Po ukončení cesty som ho nahlásil.“

Keď slovo nie stráca význam

Skúsenosť mladého vysokoškoláka sa tiež odohráva na Panenskej ulici. S kamarátom sa zo zvedavosti rozhodli pozrieť do nemenovaného gay klubu. Najskôr si všimol, že na bare sa na neho stále pozerá nejaký muž. Na parkete už za ním prišiel. Pôsobil dotieravým dojmom. Po chvíli sa mu prihovoril a chytil ho za prsia.

„Povedal som mu, že nemám záujem, no o pár minúť opäť prišiel. Klamal som mu, že môj kamarát je môj priateľ a nepáči sa mu táto situácia. Nenechal sa odradiť a v priebehu večera zas za mnou prišiel. Tentokrát ma chytil za lýtko a povedal mi niečo v zmysle, že mám veľmi pekné lýtka,“ opísal svoju situáciu jeden z respondentov.

Nevedel som, ako zareagovať, tak som mu povedal pravdu, že som heterosexuál a nie je mi príjemné, keď sa ma dotýka. Myslel som si, že týmto celá táto nepríjemná situácia skončí, no mýlil som sa. Opäť sa vrátil a chytil ma za zadok. Z dôvodu sebaobrany som reagoval už o niečo vulgárnejšie. Je smutné, že až cez vulgarizmy napokon pochopil, že naozaj nemám záujem,“ vysvetlil.

sexuálne obťažovanie
Spoločnosť často nerozumie tomu, prečo sa obeť v daný moment neubránila. Zdroj: instagram.com/stop_catcalling_now

Nočné ulice sú rovnako nebezpečné pre obe pohlavia

Ďalší respondent sa podelil so svojimi skúsenosťami priamo z Trnavy. Po ceste domov z podniku išiel okolo druhej ráno po námestí. Bol sám, nikto nebol v jeho blízkosti. Náhle k nemu podišiel neznámy muž. Predstavil sa mu a spýtal sa ho, či si nechce zarobiť. „Nechápavo som sa na neho pozeral, že čo mi hovorí. Po pár sekundách ticha mi povedal, že mi zaplatí za to, ak ma môže orálne uspokojiť. Po stručnom preukázaní môjho názoru na túto ponuku odišiel.“

S ďalšou podobnou skúsenosťou sa stretol o rok neskôr tiež na námestí, dokonca aj v rovnakom čase. „Z ničoho nič prišiel za mnou neznámy starší pán, že ma pozýva na jedlo. Nereagoval som, tak pristúpil ku mne bližšie a snažil sa ma chytiť za ruku. Odtrhol som sa od neho a povedal som mu, že si neželám, aby sa ma dotýkal. Ohradil sa tým, že sa snažil byť ku mne len milý a chcel ma pozvať na jedlo. Doteraz netuším čo si mám o tom myslieť.“

Mužských respondentov, ktorí sa s nami podelili o ich nepríjemné skúsenosti, trápi, že ženy musia často čeliť takýmto situáciám a nie vždy sa dokážu ubrániť. Všimli si, že aktérmi sú väčšinou práve muži. Podľa jedného z dopytovaných sa násilníci nevedia ovládať a poväčšine žijú v mylných predstavách, pričom potrebujú odbornú pomoc.

Obťažovanie má verbálnu aj neverbálnu formu

Štatistiky uvádzajú, že až 94 % percent žien pôsobiacich v Hollywoode zažilo sexuálne obťažovanie. Ako spoločnosť tomuto problému čelíme každodenne, no stále nad ním nemáme kontrolu. Hoci si to mnohí neuvedomujú, za obťažovanie sa považujú aj rôzne verbálne a neverbálne formy.

Náhle som sa zobudila na to, ako sa ma niekto dotýka.

„Hranica medzi nevinným komplimentom a sexuálnym obťažovaním je veľmi úzka. Mali by sme sa riadiť pravidlom, že ak kompliment nie je druhou stranou pozitívne prijímaný, mali by sme uvedené prejavy v budúcnosti obmedziť,“ hovorí psychologička. Takmer každá žena čelila situácii, kedy na ňu muž pískal alebo jej nepríjemným spôsobom dvoril rôznymi neprimeranými gestami.

Môže sa to stať všade, či už na pracovisku alebo na diskotéke. Pri nedávnom rozhovore sa so mnou spolužiačka podelila o jej nepríjemné zážitky z klubov. Neraz sa jej stalo, že sa zabávala a neznámy muž ju začal pri tanci obchytkávať alebo jej dávať ruku pod sukňu. „Občas mám pocit, že pre niektorých chlapcov neplatí slovo nie. Nech sa potom nečudujú, že väčšinou napokon dostanú od niekoho po ústach,“ hovorí študentka našej fakulty.

„Je naozaj nepríjemné, keď sa mužské pohlavie takto ponižuje a vyvíja nátlak, aj keď vidí, že neprejavujem žiaden záujem. Na diskotéky sa neobliekam vôbec vyzývavo, no aj tak sa stretávam s týmto správaním. Dokáže to pokaziť zábavu, ba niekedy aj celý večer,“ pokračuje v rozprávaní.

sexuálne obťažovanie
So sexuálnym obťažovaním sa môžeme stretnúť všade. Zdroj: instagram.com/stop_catcalling_now

Instagramový profil zbiera zážitky obetí obťažovania

V lete internetom preletela správa o tom, ako chlap sediaci vo vlaku začal masturbovať pred dievčaťom oproti. Medzi obeťou a aktérom bol iba cestovný kufor. Muž si bol vedomý toho, čo robí, celý čas sa na ňu usmieval a oblizoval si pery. Okolo prešlo niekoľko cestujúcich, no nikto nezasiahol.

Na internete sa spustila kritická vlna komentárov. Medzi nimi boli aj také, ktoré kritizovali oblečenie dievčaťa, hoci vôbec nebolo odhalené. Mala na sebe dlhé rolákové šaty s dlhým rukávom. Žiaľ, tento prípad obťažovania vo vlaku sa nestal prvý a ani poslednýkrát.

Kamarátka mala pred dvoma rokmi v nočnom vlaku cestou do Prahy podobnú skúsenosť. Išla na výlet s priateľkami. Prisadol si k nim neznámy muž, ktorý sa im predstavil, že pochádza z Anglicka. Neskôr sa vo vlaku zhasli svetla a zaspali.

„Náhle som sa zobudila na to, ako sa ma niekto dotýka. Hneď som chytila jeho ruku a dala som ju zo seba preč. On sa ma ešte prekvapene spýtal či sa mi to nepáčilo. Odišla som na toaletu a zavolala som kamarátke. Keď som sa vrátila, muž už spal,“ opísala svoju skúsenosť.

Práve kvôli takýmto prípadom vznikol pred pár mesiacmi na Instagrame účet @stop_catcalling_now, ktorý spravuje slovenská influencerka Ema Lacová spolu s kamarátkou. Profil vznikol po tom, čo jej priateľky fotili a natáčali neznámi muži pri opaľovaní. Účet pomáha obetiam sexuálneho obťažovania o tomto probléme verejne rozprávať. Zbiera ich zážitky a tiež neprimerané komentáre spoločnosti na túto problematiku.

stop catcalling now
Instagramový profil @stop_catcalling_now zachytáva zážitky obetí obťažovania. Zdroj: instagram.com/stop_catcalling_now

Ako reagovať v podobných situáciách?

„Ak k obťažovaniu dochádza v prítomnosti iných ľudí, je potrebné hlasno vyjadriť aktérovi sexuálneho obťažovania, že s jeho správaním nesúhlasíme,“ hovorí psychologička. Mnoho ľudí nachádzajúcich sa v skupine si myslí, že situácia sa ich netýka a zareaguje niekto iný. Obťažovaná osoba by sa mala tiež fyzicky brániť, ak jej to okolnosti dovoľujú.

Z hľadiska dlhodobého obťažovania by mala obeť nájsť aspoň jednu osobu, ktorej verí a môže sa jej zdôveriť. Obeť by si mala uvedomiť, že sa sexuálne obťažovanie je vždy zodpovedný aktér. Taktiež existujú rôzne občianske združenia a organizácie, ktoré poskytujú bezplatnú psychologickú a právnu pomoc v prípade obťažovania. Jednou z nich je organizácia Pomoc obetiam násilia, ktorá sídli i v Trnave či online poradňa iPčko.