Ľudia mali voči mne predsudky. Mysleli si, že bývalá „misska“ nemôže rozumieť športu, hovorí Simona Leskovská, ktorá spolupracovala aj s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF).

Mladú športovú redaktorku spoznali hokejoví fanúšikova v roku 2017, keď začala pracovať pre hokejovú Tipsport Ligu. Rodená Bratislavčanka Simona Leskovská v rozhovore hovorí o svojich pracovných skúsenostiach športovej moderátorky a redaktorky. Zaspomínala si tiež na projekty, v ktorých pôsobila a vrátili sme sa aj k jej účasti v súťaži Miss Slovensko.

Pred tromi rokmi si začala pracovať ako redaktorka pre našu najvyššiu hokejovú súťaž. Ako sa bývalá účastníčka súťaže krásy dostane na podobnú pozíciu?

Už od pätnástich rokov som mala sen byť športovou moderátorkou. Vysnívala som si to, ale osud ma zavial viac do modelingu, preto som sa zdržala chvíľku v tejto sfére. Poslala som životopis do Tipsport ligy s plánom robiť marketing. Potom som bola na pohovore s vtedajším šéfom Richardom Lintnerom a on mi povedal, že hľadajú redaktorku. Bola to zhoda náhod a okolností.

Dostala si teda prácu snov.

Áno, vždy keď moderujem alebo robím rozhovory, hovorím, že je to viac hobby ako práca. Nie je to však vždy ľahké. Bolo veľmi vyčerpávajúce, keď sme nakrúcali v Poprade alebo v Košiciach. Dôležité je mať správny časový harmonogram a byť zodpovedný sám k sebe.

Mnohí, ktorí nerobia v tomto sektore a len to sledujú, ani netušia, koľko práce je za rozhovorom. Musím si všetko pripraviť, mať scenár a odsledovaných hráčov. Samozrejme myslieť aj na plán B, ak náhodou vypadnú naplánovaní hráči. Preto je dôležité mať prehľad aj o tých ostatných. Robiť rozhovor s Mariánom Hossom, Ľubom Višňovským alebo Miroslavom Šatanom ale stojí za prípravu.

Simona robila rozhovory s kapitánmi tímov Mariánom Gáboríkom a Mariánom Hossom na All-Star víkende v Trenčíne. Zdroj: archív Simony Leskovskej

Tvoj úplne prvý rozhovor bol s Petrom Bondrom a Miroslavom Šatanom. Mala si trému?

Extrémnu. Doteraz si pamätám, že Richard Lintner ma prijal a hovoril, že o dva týždne máme All Star Cup v Poprade. Bola to prvá veľká akcia a strašne veľa hokejistov. Pamätám si, že nominovali okolo 46 hráčov. O všetkých som si zisťovala čo najviac informácií cez portál eliteprospects.com. Vypisovala som si highlity a učila som sa ako na skúšku.

Richard mi poradil, aby som bola sama sebou a pýtala sa ako fanúšik. Vôbec mi nedali pocítiť, že som nováčik alebo žena. Navyše, rozhovory s ľuďmi, ktorí sú na to zvyknutí, nie sú ťažké. Hokejistom z NHL položím otázku a oni rozprávajú. Sú ale aj takí, ktorí na všetko odpovedajú jednoslovne. Vtedy to musím zachraňovať.

Pravdepodobne vtedy prišli prvé ohlasy divákov, aké boli?

Ľudia ma vďaka rozhovoru začali vnímať ako novú tvár Tipsport Ligy. Takto som bola aj prezentovaná v médiách. Myslím, že z toho boli ľudia najprv v šoku. „Misska“ ide do športu, čo ona vie o hokeji?

Ignorovala si to?

Na začiatku som si všetky komentáre čítala, pretože som na seba veľmi prísna. Ak je tá kritika adekvátna, rada ju prijmem. Boli tam aj veľmi ostré slová a všetko som si brala k srdcu. Nakoniec som si povedala, že to nemôžem čítať, lebo sa z toho zbláznim. Počúvam kritiku od profesionálov, športovcov a ľudí z brandže. Našli sa ale aj pozitívne ohlasy na to, že aj v KHL či NHL je bežné, že ženy moderujú šport.

Boli aj nejaké ohlasy od redaktorov?

Vraj vidno, že chcem, no musím sa uvoľniť, aby to bolo spontánne, nie sme predsa v redakcii hlavného televízneho spravodajstva. V skutočnosti som veľmi bláznivá a spontánna, doslova komediant. Na obraze som však bola vážna. Chcela som si získať väčší rešpekt aj preto, že som žena. Každý tvrdil, že sa to zlepší praxou. Mali pravdu a postupne to zo mňa opadlo.

Snažím sa nehovoriť po „bratislavsky“, lebo je to príšerné.

Počas troch rokov si urobila aj niekoľko rozhovorov so zahraničnými hráčmi. Na čo hokejisti nechcú odpovedať a ktorým témam sa vyhýbajú?

Hráči sú veľmi citliví na to, keď sa ich novinári pýtajú na pochybenia v zápase. „Prehrali ste 0:1 a mali ste šancu v poslednej minúte, čo nato hovoríte?“ Toto sú otázky, ktoré vedia nahnevať. Snažia sa byť diplomatickí, ak ide o trénerove či rozhodcove chyby.

Novinár je tak trochu aj psychológ. Nie sme tam nato, aby sme hráča ešte viac zneistili. Chceme len urobiť interview. Hráč musí cítiť dôveru. Akonáhle vidí, že na neho niekto útočí, stáva sa nepriateľom a neodpovie.

Aký si mala vzťah k hokeju predtým?

Dobrý, no milovala som futbal. Keď som prišla zo školy alebo z volejbalového tréningu domov, pozerala som futbalové zápasy. Samozrejme, ako správna Slovenska som vždy fandila našim hokejistom. Hokej a futbal boli pre mňa dva obľúbené športy z pohľadu fanúšičky.

Obľúbila si si hokej viac, keď si sa mu začala pracovne venovať?

Po príchode do hokejového sveta som si prechádzala všeličím. Bola som na tréningoch či rozkorčuľovaní, keď sme pripravovali Winter classic. Veľa času sme trávili s hráčmi. Videla som, čo všetko musia obetovať a koľko je za tým práce. Nie je to je len sláva a zábava. Sedem rokov som profesionálne hrávala volejbal a vedela som, čo šport obnáša. Hráči nemajú víkendy ani sviatky, niekedy ani Vianoce.

Adam Liška
V relácii OVERTIME privítali Simona s Borisom Valábikom aj reprezentačného hráča Adam Lišku, ktorý im odpovedal na otázky k MS v ľadovom hokeji 2019. Zdroj: archív Simony Leskovskej

Vyštudovala si marketing a mediálnu komunikáciu na Рaneurópskej vysokej škole v Bratislave. Máš bližšie k médiám alebo k marketingu?

Myslím si, že k médiám, no moje kamarátky hovoria, že by som predala aj mačku vo vreci.

Pochádzaš z Bratislavy. Ako sa ti darí eliminovať miestny prízvuk?

Na začiatku som s tým mala problémy. Na mediálnych tréningoch sme sa ale učili pekne ľudovo rozprávať. Keď moderujem alebo natáčam video, snažím sa dávať si pozor hlavne na mäkčene a nehovoriť po bratislavsky, lebo podľa mňa Je to príšerné. Avšak keď som s kamarátmi či rodinou opäť vkĺznem do svojho nárečia. Je to prirodzené, pretože prostredie nás veľmi ovplyvňuje a formuje.

Spomínala si, že si sa aktívne venovala volejbalu. Robila si aj nejaký iný šport?

Bola som veľmi hyperaktívne dieťa. Rada som tancovala a robila som gymnastiku. Od jedenástich rokov som hrávala volejbal za Sláviu UK Bratislava, najprv ako smečiarka a potom libero až do svojich osemnástich. Pre problém s obličkami som ale musela skončiť s profesionálnym športom.

Zdravie si vážim, ale rekreačne sa venujem fitnessu, joge, pilatesu aj behu. V lete hrám plážový volejbal. Stále však obdivujem profesionálnych športovcov. Motivujú ma lebo viem, čím všetkým si museli od malička prejsť, aby boli tam, kde sú.

Simona Leskovská a Boris Valábik
Simona spolupracovala na hokejovom magazíne OVERTIME s bývalým hokejistom Borisom Valábikom. Rozprávali sa o našej hokejovej súťaži. Zdroj: archív Simony Leskovskej

Ženy na postoch športových redaktoriek a moderátoriek nie sú také bežné, aj keď si všímame progres v RTVS či na Markíze. Športové noviny tam moderujú Mariana Ďurianová a Jana Hospodárová.

V dnešnej dobe už nie je nič, čo by žena nemohla robiť. Myslím si, že ženy do športu jednoznačne patria. Ženy ako moderátorky tohto odvetvia sú v zahraničí absolútne rešpektované. Nájdeme ich v každom klube hokejovej NHL, podobne je to aj vo futbalovej Serii A, La Lige alebo v nemeckej Bundeslige. Motivujú ma a myslím si, že sú ozdobou športu.

Kto je tvoj pracovný vzor?

Španielska moderátorka Sara Carbonero. Je veľmi uznávaná a moderuje hlavne La ligu. V podstate ju sledujem od svojich pätnástich rokov.

Pracovala si aj v relácii OVERTIME na youtubovom kanáli Ticketportal TV. Tam ste spolu s Borisom Valábikom komentovali dianie v našej súťaži.

Magazín OVERTIME bol súčasťou Tipsport ligy. Vymysleli sme to spolu s Rišom Lintnerom, ktorý vedel, ako sa podobné magazíny robili v NHL. Najprv som chodila po celom Slovensku a z každého tímu som vyspovedala dvojicu hráčov. Neskôr sme si povedali, že do debaty zapojíme odborníka, ktorý sa vie vyjadriť k hernej stratégii. Na toto sa Boris absolútne hodil. Veľmi rada spomínam na OVERTIME, bol to úspešný projekt.

Ako sa ti spolupracovalo s Borisom Valábikom ?

Boris je veľký profesionál a odborník. Všetko, čo hovorí, má hlavu a pätu. Vyzná sa do toho a ľudia ho majú radi. V súkromí je presne taký, ako na obraze.

 

Ľudia majú predsudky. Stále som musela dokazovať, že naozaj športu rozumiem.

Okrem aktívnych hokejistov si robila rozhovory aj s funkcionármi. V čom je príprava na takýto rozhovor iná?

Ak sa hokejistom darí, sú uvoľnení a kamarátski. Niekedy mám pripravených viacero otázok, ale použijem dve a potom improvizujem.

Pri funkcionároch treba byť naozaj obozretný. Dopredu som im povedala, čo ideme rozoberať a vždy som mala rešpekt. Našťastie sa so všetkými v Tipsport Lige dalo porozprávať. Niektorí odpovedali veľmi stručne, iní mi dali pocítiť dôležitosť ich funkcie. Hlavný rozdiel je v tom, že hokejista na rozhovor musí ísť, lebo to má v zmluve, funkcionár nemusí.

Po skončení relácie OVERTIME si pokračovala v spolupráci s Ticketportalom v relácii Prihraj lístok. Okrem hokeja si robila reportáže aj o futbalových kluboch či dokonca o MMA. Je náročné venovať sa viacerým športom naraz?

Musím sa priznať, že chce to maximálnu sústredenosť. Predtým som bola tri a pol roka v hokeji a už som mala prehľad v Tipsport lige. Do futbalu som išla od nuly, zisťovala som si a učila sa všetky mená. Bola som prekvapená, že vo futbale majú ešte lepšie priestory na rozhovory či tlačové konferencie ako v hokeji. Pre novinárov majú pripravené zázemie. Pred MMA som mala asi najväčší rešpekt. Nastúpila som do rozbehnutého vlaku, ale keďže milujem výzvy, povedala som si, prečo nie.

Minulý rok si robila si reportáž z Majstrovstiev Európy vo volejbale, ktoré sa konali aj na Slovensku. Vnímala si to intenzívnejšie ako bývalá volejbalistka?

Bola som v prvom rade veľmi prekvapená. Šampionát sa niesol v skvelej atmosfére a naše baby hrali dobre.  Zaspomínala som si na časy, keď som hrávala. Hovorila som si, že by som hneď vybehla na palubovku. Vyvolalo to vo mne veľmi pekné spomienky.

Simona Leskovská volejbal
Simona vďaka práci pre Ticketportal TV navštívila zápasy našich volejbalistiek na ME 2019. Zdroj: archív Simony Leskovskej

Ktoré rozhovory bol pre teba najnáročnejšie na prípravu?

So zahraničnými hráčmi, keďže hokejová terminológia v angličtine je pre mňa stále ešte náročná. Okrem toho si najlepšie spomínam na posledný rozhovor, keď bol mojím a Borisovým hosťom Marián Hossa. Ako prvým nám verejne rozprával o zdravotných problémoch na konci jeho hokejovej kariéry. Bolo to dych berúce, keď o tom hovoril.

Pamätám si aj prípravu. Napísala som si body a povedala som si, že to nechám voľne plynúť. Marián je profesionál a úžasný človek. Vie dať veľmi diplomaticky najavo, kedy stačí alebo sa naopak sám rozrozpráva. Bol to osobnejší a hlbší rozhovor.

Veľa ľudí ťa poznalo už skôr. Bola si finalistkou Miss Slovensko 2015 a vyhrala si aj Miss Pierot. Prečo si sa prihlásila do súťaže o najkrajšiu Slovenku?

Je to možno klišé, ale od malička som sledovala súťaže krásy. Veľmi sa mi to páčilo. Okolie ma presviedčalo, aby som sa prihlásila a skúsila to.

Teraz, keď vieš, čo všetko dievčatá čaká, urobila by si to znovu?

Určite áno. Keby som mohla ísť ešte na jeden ročník, hneď by som sa prihlásila. Je to vysoká škola pre dievčatá. Naučia sa zvládať stresové situácie či vyjadrovať sa. Počas celej Missky som bola na druhej strane rozhovoru a sama som si uvedomila, čo by som sa nikdy neopýtala. Projekt MISS Slovensko bude pre mňa navždy veľká srdcovka.

Takže ti táto skúsenosť pomohla aj pri práci v médiách?

Myslím si, že v rámci športu mi to sťažila. Vnímala som, že ľudia majú predsudky. Stále som musela dokazovať, že naozaj športu rozumiem. Mňa ale tieto dva svety veľmi bavili a fascinovali. Zároveň som to vnímala ako svoju najväčšiu zbraň, že nikto odo mňa nič neočakáva.

Simona Leskovská, Miss Slovensko
Simona počas účinkovania v súťaži Miss Slovensko získala titul Miss Pierot. Zdroj: archív Simony Leskovskej

Predminulý rok si pracovala ako content creator na domácich Majstrovstvách sveta v hokeji, po tom, čo ťa oslovili organizátori cez sociálne siete. Čo ti napísali?

V podstate mi prišla správa na Instagrame od IIHF. Napísali mi: „Ahoj Simona, vidíme, že pracuješ v Tipsport Lige a blížia sa hokejové Majstrovstvá sveta na Slovensku. Veľmi radi by sme ťa privítali v našom tíme a ak súhlasíš dáme si konferenčný hovor.“ Skoro som spadla zo stoličky.

Čo bolo v tvojej náplni práce?

Sledovať všetky zápasy zo skupiny, ktorá sa hrali v Bratislave. Bolo nás osem alebo deväť ľudí z celého sveta, ktorí pracovali ako content creator zo šiestich krajín: Kanada, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Švajčiarsko a Slovensko. Každý mal za úlohu vyberať napríklad highlity stretnutí.

Najdôležitejšie bolo sledovať zápasy a nakrúcať krátke videá, ktoré zdieľali na stránke IIHF. Všetko to bolo v angličtine, takže som sa veľa naučila. Chodili sme tiež medzi fanúšikov a porovnávali niektoré fankluby. 

 

Počas celej Missky som bola na druhej strane rozhovoru a sama som si uvedomila, čo by som sa nikdy neopýtala.

Skúsenosti si teda nazbierala aj zo zahraničných spoluprác. Akým chybám by sa mali začínajúci redaktori či moderátori vyhýbať?

Mali by byť v prvom rade ľudskí, chápaví, čestní a menej stresovať. Všetci sme ľudia a mýliť sa je prirodzené. Užívať si svoju prácu, lebo my novinári máme jedno z najnáročnejších, ale zároveň najkrajších povolaní na svete.

Nakoniec, moderátor by nikdy nemal byť nadradený nad človekom, s ktorým robí rozhovor, lebo nedostane informáciu, ktorú chce. Za najväčšiu chybu považujem učiť sa naspamäť texty alebo si dopredu pripraviť presné znenie otázok.

Predpokladám, že koronakríza ovplyvnila tvoje pracovné plány. Čo chystáš do budúcnosti?

Raz túžim mať vlastnú reláciu v televízii, ktorá bude úspešná, sledovaná a fanúšikmi obľúbená. Tiež by som chcela moderovať štúdio futbalovej Champions League.

Ticketportal pre pandémiu stopol reláciu Prihraj lístok, takže minulý rok bol pre mňa náročný. Som však človek, ktorý sa nikdy nevzdáva a ďalej pracujem na vlastnom projekte. Verím, že ho v roku 2021 predstavím. Budem na ňom spolupracovať s významnou futbalovou osobnosťou.

Simona Leskovská (29)
Vyštudovala marketing a mediálnu komunikáciu na Рaneurópskej vysokej škole v Bratislave. Od roku 2017 pracovala tri roky ako moderátorka a redaktorka pre našu najvyššiu hokejovú súťaž na Slovensku. V roku 2019 pôsobila ako content creator na domácich Majstrovstvách sveta v hokeji. Pracovala aj pre youtubový kanál Ticketportal TV v reláciách OVERTIME a Prihraj lístok. Venovala sa aj modelingu, bola finalistkou Miss Slovensko 2015 a vyhrala aj cenu Miss Pierot.