Sezónne renovovanie šatníka prestáva byť in. Vďaka intenzívnejšiemu vnímaniu šetrenia životného prostredia prichádzajú do sveta módy zaujímavé nápady. Upcyklácie, swapy oblečenia či pojem slow fashion sa dostávajú čoraz viac do popredia, a to nielen pre svoju originalitu.

Výroba veľkého množstva nového oblečenia, nie tej najlepšej kvality a za nízku cenu, je v dnešnom svete bežná. Tento jav sa všeobecne nazýva Fast fashion a je hrozbou pre našu planétu. Módne reťazce síce predkladajú tisíce štýlov najnovších trendov a ponúkajú nám nový tovar každých pár týždňov, no má to omnoho väčšie množstvo nevýhod, ktoré si často neuvedomujeme.

Za jeden rok sa v priemere vyrobí 80 miliárd kusov oblečenia, čo je až jedenásťnásobok počtu celej svetovej populácie. Reťazce pri výrobe využívajú väčšinou lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje znehodnotenie oblečenia po niekoľkých vypraniach a následnú kúpu nového.

Odevy veľkých módnych reťazcov sa vyrábajú v krajinách s najlacnejšou pracovnou silou a potreba zníženia nákladov má dopad na prírodu. Po poľnohospodárskej stránke je teda textilná výroba druhým najväčším znečisťovateľom vody a ovzdušia.

V krajinách s najlacnejšou pracovnou silou ľudia často pracujú v neľudských podmienkach, čo sa odráža na ich zlom zdravotnom stave. Zdroj: unsplash.com

Riešením je slow fashion

Pre pomalú módu je dôležitá kvalita a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Tvoria ju lokálne značky miestnych dizajnérov, ktorí vlastnoručne šijú kvalitné a originálne kúsky oblečenia. Keďže jednotlivé odevy majú vysokú kvalitu, aj cena je často vyššia. Kvalitné materiály a zaujímavé vzory či strihy, ktoré sú veľmi špecifické, vydržia viac ako len jednu sezónu a nikdy nevýjdu z módy. Slow fashion sa v súčasnosti považuje za revolúciu v módnom priemysle.

Najjednoduchším spôsobom, ako podporiť slow fashion, je nakupovať oblečenie v second handoch. Zapojiť sa do recyklácie sa dá aj tak, že svoje oblečenie zanesiete do takýchto obchodov alebo venujete charite. Ďalším, veľmi účinným a v dnešnej dobe preferovaným spôsobom je clothing swap. Väčšinou ide o menšie podujatie, na ktorom si ľudia vymeňajú kúsky oblečenia. Výhodou swapu je to, že sa dokážete múdro a jednoducho zbaviť oblečenia, ktoré už nepotrebujete. Zároveň si na swape môžete nájsť iné kúsky a odniesť si ich domov.

Hlavným cieľom ekologickej módy je naučiť sa nenakupovať bezhlavo iba preto, že je niečo momentálne v móde, ale vyberať si kvalitu, ktorá je trvácna.

Upcyklácie sú in!

Ďalším spôsobom, ktorý je nielen šetrný k životnému prostrediu, ale aj nadmieru kreatívny, je upcyklácia oblečenia. Ide o opätovné použitie materiálu bez znehodnotenia jeho kvality a zloženia. Textílie sa upravia tak, aby vyzerali moderne. Rovnako sa môže z nepoškodeného látky ušiť úplne nový kúsok. Zo starých nenosených riflí tak môže vzniknúť nová kabelka, z nepotrebných šiat môžete vytvoriť tričko alebo si z otcovej košele vytvoríte oversized šaty.

Väčšina z nás si však netrúfa na vlastnú tvorbu oblečenia, a preto radšej využije šikovnosť a šijacie schopnosti niekoho iného. Na Slovensku sa upcyklovaná móda začína čoraz viac rozširovať a už teraz máme veľa možností, kde možno zaujímavé kúsky zohnať. Tu sú niektoré z nich.

NOSENE

Predajne Nosene sa nachádzajú v Bratislave a v Banskej Bystrici. V ich ponuke je nosené oblečenie a upcyklované kúsky, ktoré sú pretvorené do zaujímavého štýlu. Aj odpadový materiál, ktorý vzniká popri práci je znovu využitý, na rôzne detaily na oblečení, ktoré mu dodajú ešte viac života. Kolekcia upcyklovaných modelov má názov Renewals by Nosene a každý jeden model je originálny.

https://www.instagram.com/p/CHZ38DLn8wZ/

ALMARA

Vintage second hand Almara sídli v Prešove. Mladý pár Majka a Slavo už dlhé roky nepreferujú fast fashion. Namiesto veľkých módnych reťazcov nakupujú v second handoch, a tak sa rozhodli založiť si vlastný. V ich obchode je oblečenie už vytriedené, obsahuje iba tie najzaujímavejšie kúsky. Avšak aj napriek tomu,v obchode veľa oblečenia zostávalo, preto sa rozhodli pre ďalšiu krok, a to upcyklovanie. A tak pod ich rukami začali vznikať z nepredaného oblečenia úplne nové kúsky, ktoré sa tešia veľkému úspechu.

https://www.instagram.com/p/CCV8laPB_Z1/

BAGBET

Zakladateľkou dizajnérskeho štúdia Bagbet je Alžbeta Irhová. Toto štúdio využíva na tvorbu nielen staré oblečenie, ale aj zvyšné materiály z textilnej výroby. Dobré meno si vytvorilo nielen vďaka zaujímavým strihom oblečenia, ale hlavne používaním kvalitných materiálov, akými sú napríklad bavlna, ľan alebo hodváb.

Bagbet najskôr vytvorí prototypy a následne získa potrebný kvalitný materiál, z ktorého vyrobí originálne kúsky. Hotové oblečenie si môžete kúpiť online alebo v obchode Drobne store v Bratislave, prípadne pri návšteve výrobného ateliéru v hlavnom meste. Štúdio je možné zastihnúť na rôznych prezentačných podujatiach, ako napríklad Urban Market, Dobrý trh či Pomalo.

https://www.instagram.com/p/CCpzq2NnhNr/

BARTINKI

Hlavnou dizajnérkou je Martina Mareková Kuipers, ktorá pôsobí v dielni v Piešťanoch, pričom jej štúdio a showroom sídlia v Novej Cvernovke v Bratislave. Značka dokonca produkuje limitované edície zo starých nechcených materiálov. Hotový výrobok je výsledkom dostupných a kvalitných materiálov, no hlavne pocitov a štýlového zamerania dizajnérky. Martina taktiež vedie kurzy upcyklácie pre deti a dospelých.

https://www.instagram.com/p/B9G_bnQHlK_/

SEKÁČ JE LÁSKA

Sekáč je síce obchod s oblečením, ale predovšetkým je to miesto, na ktorom sa stretávajú ľudia s ekologickým cítením. Toto je hlavnou myšlienkou sestier Kataríny a Natálie, ktoré sú jeho zakladateľkami. Do tohto zaujímavého podniku je však zapojená celá rodina, od mamy až po brata. Ich cieľom je chrániť životné prostredie a napredovať v šírení myšlienky udržateľného životného štýlu.

Sekáč organizuje pravidelne bazáre oblečenia pod názvom Sedemdesiat sukieň mala, ale aj swapy oblečenia spojené s workshopmi a prednáškami, ktoré sú zamerané na tému udržateľnosti. Starému a nepredajnému oblečeniu vdychujú nový život pomocou originálnej upcyklácie. Dávajú mu novú a príťažlivejšiu tvár, ktorá mu pomôže nájsť rýchlejšie svojho budúceho majiteľa. Ich aktuálnu upcyklovanú kolekciu je možné nájsť v sekcii Upcyclove.

https://www.instagram.com/p/CGo5D5xg3pf/