Sociálny dištanc platí vo viacerých krajinách sveta. Študenti v zahraničí nám opísali, ako sa momentálne vzdelávajú a aké opatrenia sa zavádzajú proti šíreniu koronavírusu v rôznych európskych krajinách.

Momentálna situácia vo svete nás prinútila vzdať sa denne zabehnutého života a držať si sociálny dištanc. Študenti ostali doma a vyučovanie sa muselo presunúť na internet. Platformy ako Meet, Zoom, Teams, pomáhajú učiteľom ostať v kontakte so študentmi. Možno sa pýtate, ako to zvládajú a prežívajú študenti v iných štátoch. Čo majú rovnaké a čo zas iné? Ešte v apríli sme sa opýtali hŕstky študentov, ktorí študujú v rôznych krajinách na to, ako túto situáciu vnímajú oni.

1. Aké opatrenia sú prijaté na zabránenie stretávania väčšieho počtu ľudí?

2.Ako prebieha vyučovanie?

3.Ako ľudia dodržiavajú karanténu, nosenie rúšok, zvýšenú hygienu či odstupy v obchodoch?

auditorium
Prednáškové miestnosti ostávajú naprieč svetom prázdne. Zdroj: pexels.com

Škóti udržujú sociálny dištanc, nosenie rúšok im už robí problém

1. V Británii je teraz zavreté takmer všetko okrem supermarketov, lekární a drogérií. Niektoré reštaurácie sú robia donášku jedla. Tiež je zakázané tráviť čas vonku. Dovolené je ísť len do práce alebo na nákup, no môžeme ísť behať alebo na prechádzku. Spolu môžu byť maximálne traja ľudia a tí musia byť z jednej domácnosti. Všade sú policajti, helikoptéry a špeciálne termosenzory, ktoré sledujú ľudí. Keď zaznamenajú, že sa človek zdržiava na jednom mieste príliš dlho, prídu tam policajti a dajú mu pokutu.

2. Semestre sú tu inak ako na Slovensku, napríklad druhý sa začal 13. januára a skončil sa 27. marca, takže mne sa škola už skončila. Posledné dva týždne bola výučba zrušená, takže nám pedagógovia poslali poznámky alebo nahrali prednášky. My sme mali iba poslať vypracované úlohy, ktoré nám zadali a to bolo všetko. Takmer všetkým zrušili skúšky. Všetci budeme mať na vysvedčení napísané „pass“ a nebudeme mať žiadnu známku.

Alžbeta Ráczová za tento semester nedostane hodnotenie Zdroj: archív AR

3. Povedala by som, že ľudia karanténu dodržiavajú. Väčšina nechodí von bezdôvodne, dodržujeme hygienu, ale rúška sa veľmi nenosia. Ja nosím lyžiarsku šatku, ale veľa ľudí nemá vôbec nič. Keďže som ostala na internáte, tu rúška nenosíme, pretože sme všetci prakticky v jednej domácnosti a sme stále v kontakte.

Čechov vyháňa von pekné počasie, študenti sa učia online

1. Doposiaľ sme mali otvorené iba najdôležitejšie obchody ako sú lekárne, potraviny a drogérie, no teraz sa už aj iné otvárajú obchody, napríklad Obi. Nariadením vlády sme mali zakázané stretávať sa s viac ako dvoma ľuďmi na ulici. Zatvorené sú najmä všetky reštaurácie, krčmy a školy. Politici na nás neustále apelujú, aby sme dodržiavali karanténu a nosili rúška.

2. Študujem na Českej zemědělskej univerzite v Prahe, kde bola zavedená online výučba. Prednášky máme časovo podľa rozvrhu za pomoci platformy Teams a z jedného predmetu nám profesor nahral audio prednášky. Jedna profesorka sa nám ešte vôbec neozvala. Podľa môjho názoru je v tom chaos.

V Prahe študuje Dagmar Ašková, výučba tam prebieha online Zdroj: archív DA

3. Pokiaľ ide o opatrenia, máme mať povinne zakrytú tvár, keď ideme von. V obchodoch je dostupná dezinfekcia a jednorázové rukavice. Pred vstupom by sa mali dodržiavať odstupy. Spočiatku brali všetci karanténu dosť vážne, no teraz, keď vonku začína byť pekné počasie a vláda povolila športovanie dvojiciam z rovnakej domácnosti, sa situácia postupne uvoľňuje.

Sociálny dištanc sa v Nemecku dodržiava dôsledne

1. Von na verejnosť je dovolené len s ľuďmi z rovnakej domácnosti a navštevovať príbuzných by sa nemalo vôbec, ak to nie je nutné a potrebné. Na nákup by mal chodiť iba jeden človek z domácnosti.

2. Školy máme taktiež zatvorené, ale vyučovanie prebieha podľa rozvrhu cez platformu, kde učitelia môžu zahájiť videohovor a zdieľať ich prednášky. Iní svoje prednášky nahrajú a pošlú nám ich. Pri teoretických predmetoch preferujú učitelia skôr písomné úlohy, ktoré nahrádzajú vyučovanie. Škola by mala byť zatvorená celý semester, a preto aj skúšky budú riešené inak, no zatiaľ nevieme ako. Stredné a základné školy by mali byť už koncom júna otvorené.

online výučba
Škola by mala byť zatvorená do konca semestra, hovorí študentka Anna Klementová Zdroj: archív AK

Škola by mala byť zatvorená do konca semestra, hovorí študentka Anna Klementová Zdroj: archív AK

3. Karanténa sa tu dodržiava dôsledne. Nosenie rúšok zatiaľ nie je prikázané zákonom ale aj tak minimálne polovica ľudí ich nosí a niektorí aj rukavice. Častejšia hygiena a umývanie rúk je podľa mňa samozrejmosťou. Okrem iného majú v obchodoch nainštalované plexisklá na ochranu zamestnancov.

Na holandských školách budú skúšať online

1. Aj keď som z Holandska nedávno odišla, viem že prijalo celkom striktné obmedzenia ohľadom pohybu ľudí. Ak polícia stretne viac ako 2 ľudí ktorí nedodržujú vzdialenosť 1.5 metra od iných môžu byť pokutovaní. Väčšina podnikov ako sú reštaurácie, kaviarne, atď. sú zatvorené. Školy a univerzity patria pod podujatia, ktorých sa zúčastní viac ako 100 ľudí, preto sú zatvorené do 1. júna. Či sa budeme musieť vrátiť na univerzitu, alebo sa to predĺži až do ďalšieho semestra zatiaľ nevieme. Holandských coffee-shopy sú otvorené, ľudia si objednajú množstvo a prídu si tovar vyzdvihnúť osobne.

Mnoho ľudí, ktorí bývajú sami, si nájdu tzv. quarantine friend, s ktorým trávia čas a vedia že obidve strany sa stretávajú len medzi sebou.

2. Moja univerzita má momentálne diaľkové vyučovanie, väčšina prednášok je online cez rôzne platformy,ako je Blackboard Collaborative, Teams alebo Zoom. Týždenne máme 3 prednášky a 4 workshopy. Všetko je online, skúškové obdobie bude tiež. Jednu zo skúšok budem mať cez skupinový hovor s profesorom, ostatné individuálne. Myslím si, že mnoho profesorov sa snaží čo najlepšie využívať možnosť digitálneho vzdelávania, ale treba brať do úvahy to, že nie každý je zvyknutý pracovať takýmto spôsobom. Niekedy to je pokus – omyl. Univerzita zvláda konvertovať výučbu do online podoby, avšak to neznamená, že každý sa bude môcť na ňu z domu sústrediť, ako napríklad ja.

online výučba
Jessica Brandobur porovnala momentálnu situáciu v Holandsku a Fínsku z vlastnej skúsenosti Zdroj: archív JB

3. Tesne predtým, ako som odišla, vydala holandská vláda prvé opatrenia proti COVID-19 a spustilo sa masívne nakupovanie. Celé regály boli prázdne a postupne začali dochádzať sanitárne pomôcky. Odporúča sa teraz chodiť do obchodov len s fyzickým odstupom a na kratší čas. Väčšina známych sa snaží zotrvávať doma čo najviac, pretože sú tam tisícky pozitívnych prípadov. Mnoho ľudí, ktorí bývajú sami, si nájdu tzv. quarantine friend, s ktorým trávia čas a vedia že obidve strany sa stretávajú len medzi sebou. Tak majú istotu, že nechytia nákazu. Často sa takto stretávajú študenti z viacerých krajín. Nosenie rúšok je už viac-menej bežné, avšak stále sa odporúča zdržať sa ich nákupu v prospech zdravotníkov.

Fíni rúška nenosia, nechávajú ich pre zdravotnícky personál

1. Momentálne som vo Fínsku, presnejšie na Alandách (pozn  red. autonómne ostrovy v Baltskom mori spadajúc pod správu Fínska), riadime sa podľa ich opatrení. Sú tu zatvorené podniky ako sú reštaurácie, kaviarne a pod., no keďže sa tu všeobecne veľmi podporujú lokálne podniky, mnoho z nich ponúka možnosť „pick-up“. Zakázané sú stretnutia s viac ako 10 ľuďmi. Táto situácia je zvláštna z toho hľadiska, že človek tu až tak nepociťuje vážnosť situácie. Väčšina obchodov je stále otvorených. Ľudia často chodia von na prechádzky a stretávajú sa so známymi. Momentálne je tu potvrdených len 8 prípadov na celom ostrove, ktorý má 30 000 obyvateľov.

2. Fínske školy sú tiež zatvorené a majú online vyučovanie. Do školy chodia jedine mladšie ročníky od 1-3 triedy a žiaci s určitými pohľadávkami, ak potrebujú asistenciu pri učení. Myslím, že je to celkom podobne ako slovenské základné a stredné školy.

 

Sociálny dištanc nebadať, je to tu uvoľnené a situácia nie je taká prísna, ako v iných štátoch.

3. Každý, kto príde na ostrov, musí byť dva týždne v domácej karanténe. Keďže lodná doprava medzi Švédskom alebo Fínskom už neprepravuje ľudí, mnoho ľudí sa už nevracia. Vo všetkých obchodoch sú pri vchode dezinfekčné gély a pri pokladniach priesvitné plexisklá. V polovici marca, keď sme prišli bol väčší ošiaľ v obchodoch, ale teraz je to už omnoho pokojnejšie. Rúška nenosia, keďže sa odporúča radšej ich nechávať zdravotníkom. Sociálny dištanc nebadať, je to tu uvoľnené a situácia nie je taká prísna, ako v iných štátoch.

Dánsko otvorilo škôlky a školy po piaty ročník

1. Situácia vo svete sa vyvíja v každom štáte inak. Dánsko pristúpilo ku riešeniu tohto problému veľmi racionálne. Najskôr začali obmedzovať počty ľudí na jednom mieste, boli zrušené všetky udalosti nad 1 000 osôb. Postupne sa to číslo znižovali až na dnešných 10. Od 20. apríla sú otvorené kaderníctva, autoškoly a kozmetické salóny. Keďže ľudia začali vykupovať obchody, majitelia reťazcov sa rozhodli pristúpiť ku dvojitým cenám. Prvý produkt mal pôvodnú cenu, druhý stonásobnú. Toto opatrenie bolo veľmi účinné. Odstup v obchodoch vyriešili obchody pomocou nálepiek na podlahe s nápisom: Chráň seba aj druhých! Dodržuj odstup 2 metre!

sociálny dištanc
Učia sa cez Skype for Business alebo cez Teams, hovorí o dištančnej výučbe Miroslav Hradský Zdroj: archív MH

2. Vyučovanie prebieha online, prednášky máme riešené cez Skype for Business alebo cez Teams. Keďže študujem web development, prednášky nie sú najlepší spôsob, ako sa naučiť programovať. K tomuto problému naši učitelia pristupujú veľmi kreatívne vo forme originálnych YouTube videí. Tie si máme pozrieť pred prednáškou a časti, s ktorými sme mali najväčší problém, nám podrobne vysvetlia. Od 15. apríla sú otvorené škôlky a školy od prvého po piaty ročník.

3. Opatrenia nie sú veľmi prísne. Rúška nie sú povinné, ani tu s nimi nikoho nestretnete. Ľudia sa snažia dodržovať odstup na verejnosti, osobnú hygienu a sociálny dištanc.

Anglicko situáciu najskôr nebralo vážne

1. Spočiatku sa nič extra neriešilo, ľudia chodili do práce, obchodov, reštaurácii a barov. Ako zahraničná študentka som stále sledovala situáciu na Slovensku a porovnávala to so správaním Britov. V polovici marca premiér vyhlásil, že situáciu nepovažuje za vážnu a nebude prijímať žiadne opatrenia. V tom čase ministerka zdravotníctva bola pozitívna na Covid-19, v mojom meste Coventry boli evidované tri prípady nákazy a v celej Veľkej Británii vyše 590. Odporúčalo sa len časté a poctivé umývanie rúk a dezinfekcia. Všetko bolo otvorené. Keď počty nakazených rapídne narástli na trojnásobok, začalo sa konať. Od 20. marca sa rušili podujatia, stretnutia a akcie s väčším počtom ľudí, zatvorili sa bary, reštaurácie, posilňovne atď.

 

Pri hodnotení predmetu sa prihliada na individuálnu prácu počas semestra, tu patria eseje, portfólio, plagáty, laboratórne protokoly a prezentácie.

2. Študujem na Coventry University odbor BSc. Food Science. Na škole je okolo 34 000 študentov, z čoho je veľmi veľa zahraničných. Od 20. marca nám presunuli výučbu spolu so skúškami na online verziu. V Anglicku je systém úplne iný ako na Slovensku, ústne skúšky nie sú. Pri hodnotení predmetu sa prihliada na individuálnu prácu počas semestra, tu patria eseje, portfólio, plagáty, laboratórne protokoly a prezentácie. Druhou časťou hodnotenia sú skúšky – počas jedného týždňa píšeme testy. Termíny na zadania nám predĺžili o 2 týždne a skúšky budú online v pôvodných termínoch. Semester nám končí na konci apríla. Pár prednášok sme mali na platforme Teams a profesori sú nám v prípade akýchkoľvek otázok plne k dispozícii.

 

Simona Denešová priniesla druhý pohľad na správanie obyvateľov Veľkej Británie Zdroj: archív SD

3. Slovo karanténa či sociálny dištanc bolo dovtedy neznáme, každému bolo spočiatku na smiech. Neskôr už mali ľudia strach. Rodičia mi hovorili, že na Slovensku ľudia nakupovali hlavne trvanlivé potraviny, ako múku, cestoviny a dezinfekciu. V Anglicku si ľudia robili enormné zásoby. Supermarkety boli prázdne, nebolo pečivo, mliečne výrobky, mrazený sortiment, ani trvanlivé potraviny. V potravinách Aldi vydali nariadenie, že človek nemôže nakúpiť tri a viac kusov z niektorých produktov. Dbá sa viac o hygienu, dokonca v posilňovniach boli k dispozícii dezinfekcie. Karanténa povinná nie je a človek, ktorý má príznaky má ostať v domácej izolácii a zavolať na špeciálnu linku. Rúška sa nedajú nikde kúpiť, jedine objednať cez Amazon, ktorý ich doručí o 15 dní. Ľudia z Ázie ich nosia, pre nich to nie je nič výnimočné.

Európska únia viackrát vyzvala na jednotný boj proti koronavírusu. Krajiny starého kontinentu však prijímajú nariadenia podľa vlastného uváženie. Prečítajte si tiež príbeh športovkyne, ku ktorej pristupoval zdravotný personál v špeciálnych oblekoch. Hoci mala bohatú cestovateľskú anamnézu, išlo len o chrípku,