Sú síce veľmi mladí, ale vďaka tvrdej drine už dosahujú obdivuhodné výsledky. Piati najúspešnejší športovci z Trnavy nám porozprávali, ktoré trofeje sú pre nich najcennejšie a aké sú ich ciele do budúcna.
Okrem úspešného futbalového tímu FC Spartak má Trnava aj mladé vychádzajúce hviezdy, o ktorých už vedia i vo svete.
1. Plavkyňa Barbora Tomanová
Barbora bola v roku 2018 Slovenskou plaveckou federáciou vyhodnotená ako objav roka a juniorka roka. Zatiaľ prekonala 66 slovenských rekordov v žiackych a juniorských kategóriách. Za svoje najväčšie úspechy považuje 4. miesto na EYOF 2015 (v Gruzínsku), semifinále na juniorských Majstrovstvách Európy vo Fínsku v roku 2018. Pravidelne reprezentuje Slovensko na majstrovstvách Európy a sveta.
Barboriným hlavným krátkodobým cieľom je dostať sa na univerzitu v Amerike. „Chcem hlavne spraviť testy z angličtiny, aby som sa dostala na školu, o ktorej snívam, a ktorá mi môže pomôcť ako v športe, tak aj v životne.“ Jej najväčším dlhodobým cieľom je dostať sa na olympiádu a úspešne reprezentovať svoju krajinu. „Najväčšie zásluhy na mojich úspechoch majú v prvom rade moji rodičia. Pretože sú to práve oni, ktorí ma najviac podporujú v ťažkých chvíľach, dodávajú mi motiváciu, chuť do trénovania a pretekania,“ ďakuje Barbora aj touto cestou za podporu.
2. Kickboxer Tomáš Holkovič
Tomáš Holkovič je zápasník Muay Thai a K-1. S bojovými športmi začal už ako 6-ročný, a to presne s Teakwon-Do. Neskôr ako 10-ročný presedlal na Muay Thai a K-1, v ktorom dosiahol doposiaľ najväčšie úspechy, medzi ktoré patrí titul majstra sveta federácie WKF a WKU. Je držiteľom opasku profesionálneho majstra sveta WKU 2015.
Ďalšími úspechmi sú 1. miesto na Majstrovstvách sveta WKF 2014, 1. miesto na Európskom pohári WAKO 2015, 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska v roku 2014 a 2015, ocenenie v rebríčku TOP 10 športovcov v juniorskej kategórii TTSK 2015. Tomáš taktiež založil akadémiu bojových športov s názvom Myrmidon Fighting Academy Trnava (MFA Trnava), kde pôsobí ako tréner. „Mojím cieľom je rozšíriť bojové športy medzi deti aj dospelých a, samozrejme, aj výchova nových úspešných športovcov.“ Za svoje úspechy vďačí celoživotnej každodennej drine a snahe, pri ktorej ho videlo len málo ľudí, a to jeho rodičia a sestra Ivetka.
3. Plavec Tomáš Púchly
Tomáš prekonal viac ako 200 slovenských rekordov vrátane rekordov Marcela Geryho. Je držiteľom mužského rekordu na 50 metrov voľný spôsob. Jeho najväčšími medzinárodnými úspechmi sú umiestnenie na šestnástej priečke na Olympijských hrách mládeže v roku 2014 v Číne, jedenáste miesto na majstrovstvách sveta v roku 2015 v Singapure a šieste miesto na Majstrovstvách Európy v roku 2016 v Maďarsku.
„Najväčšie zásluhy určite prikladám mojej rodine, ktorá ma od začiatku naplno podporovala. Hlavne tie ranné vstávania a vozenia na tréning a z tréningu a samozrejme aj všetko financovali. Ďalej majú určite veľkú zásluhu tréneri, ktorí ma mali na starosti a viedli ma. A napokon zanedbateľné nie sú ani moje vlastnosti, ako je cieľavedomosť, dravosť a závislosť od víťazstva,“ hovorí úspešný plavec.
4. Strelkyňa Vanesa Hocková
Vanesa pôsobí v Národnom streleckom centre v Trnave. Je víťazkou juniorského svetového pohára v Suhle v roku 2018 a za svoj najväčší úspech považuje tohtoročné 2. miesto z Majstrovstiev Európy v Lonate. V Lonate získala so svojím tímom taktiež titul majsteriek sveta. Jej krátkodobými cieľmi sú budúcoročné MS a ME.
„Pokúsim sa zaútočiť aj na medaily, pretože je to môj posledný juniorský rok,“ prezradila. Medzi Vanesine dlhodobé ciele takisto patrí olympiáda, a preto chce bojovať o miestenku v ženskom družstve, nakoľko je konkurencia veľmi vysoká. A komu je vďačná? „Najviac vďačím ľuďom, ktorí ma podporovali. Svojim blízkym, trénerom a kamarátom.“
5. Bežkyňa Michaela Pešková
Talentovaná bežkyňa je striebornou medailistkou z Olympijských hier mládeže 2014 a striebro získala aj na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v roku 2013. V roku 2015 bola šiesta na majstrovstvách Európy v juniorskej kategórii a pred dvoma rokmi piata na juniorských majstrovstvách sveta. V súčasnosti Michaela žije v USA, no pred odchodom do zámoria súťažila za Sláviu Trnava.
Na záver odporúčame aj rozhovor s organizátorom TOP ligy malého futbalu, trénerom a komentátorom Ladislavom Borbélym.