Formát celého podujatia sa nezmenil, študenti mali 48 hodín na vytvorenie hrateľnej verzie ich hry. Toto podujatie bolo však v niečom trochu špeciálne.

Úvodné stretnutie medzinárodnej súťaže Game Jam Plus prebiehalo na pôde našej fakulty celý víkend. V dňoch od 20. do 22. októbra sa budova Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave na Námestí Jozefa Herdu premenila na herné štúdio.

Približne 100 účastníkov sa rozdelilo do osemnástich tímov, ktorých úlohou bolo za 48 hodín vytvoriť funkčný herný prototyp. Oproti iným game jamom bola účasť vyššia aj vďaka tomu, že sa doň zapojili aj študenti zo Školy dizajnu v Bratislave, Vysokej školy múzických umení, ale aj Fakulty prírodných vied UCM.

Čím bolo toto podujatie špeciálne

Na väčšine game jamov sa pracuje len daný víkend. Hry sa zavesia na internet, málokedy s nimi ešte jednotlivé tímy ďalej pracujú. Vytvorené hry z tohto game jamu sa však budú vyvíjať aj naďalej.

Niektoré hry určite majú potenciál, je to však dlhý proces. Teraz budú až do januára prechádzať inkubáciou,“ ozrejmuje organizátor podujatia a zároveň pedagóg na Fakulte masmediálnej komunikácie (FMK) UCM v Trnave Michal Kabát.

Zároveň dopĺňa, že následne sa vo februári uskutoční európske finále, kde sa vyberú hry do poslednej časti, ktorá bude prebiehať až do mája. „Za ten čas sa môžu nielen hry, ale aj samotné tímy zmeniť. Na konci z toho teda môže byť niečo výrazne lepšie ako to, čo sa stihlo za jeden víkend. Ten bol určený skôr na zostavenie tímov a prejdenie si jednotlivých nápadov,“ dodáva.

Podujatie prebehlo bez väčších komplikácií

Aj napriek tomu, že sa tímov zúčastnilo osemnásť, úspešných hier sa odovzdalo o jednu menej. Organizátor eventu Kabát však celkovo podujatie hodnotí úspešne: „Komplikácie sú toho súčasťou. Keď sa snažíte za 48 hodín urobiť niečo, čo zvyčajne trvá aj dlhšie než dva roky, určite vznikne mnoho problémov. Rovnako aj mať 100 ľudí na jednom mieste taký dlhý čas nie je najjednoduchšie. Samozrejme, nič nie je neriešiteľné a celkovo game jam prebehol v poriadku.“

Pozitívne o game jame hovoria aj zúčastnení: „Každý game jam bol z hľadiska organizácie fajn, dá sa tam spoznať veľa ľudí, ktorých poväčšine zaujíma to isté ako teba. Sranda sa ale skončí, keď dve hodiny pred odovzdaním zistíš, že v podstate nemáš čo odovzdať. Ale aj tak na ten ďalší pôjdeš, a ďalší rok si to zapíšeš znovu,“ približuje atmosféru a pocity Miloš Neuvirth, študent 2. ročníka teórie digitálnych hier na FMK UCM v Trnave.

Súťaži na kvalite pridáva aj úspech našej univerzity z minulého školského roku, kedy naši študenti s hrou zabodovali na svetovom finále v Brazílii. Game Jam Plus u nás na Slovensku funguje pod hlavičkou Kreatívneho centra Skladová, ktoré zastrešuje práve FMK UCM v Trnave.