Celkovo sa súťažilo v 5 kategóriách:
- muži a ženy do 39 rokov,
- študenti od 18 do 26 rokov,
- muži a ženy od 40 do 49 rokov,
- muži a ženy od 50 do 59 rokov,
- muži a ženy nad 60 rokov.
Už od začiatku súťaže vládla všade naokolo príjemná atmosféra, ktorú mali nielen bežci, ale aj moderátori, organizátori a všetci ľudia, ktorí prišli akciu podporiť. Na podpore sa podieľal aj primátor mesta Trnava Peter Bročka. Na behu sa síce zúčastnil aj predošlé ročníky, finančne však akciu mesto zasponzorovalo prvýkrát. Pred štartom sa o rozcvičku postaral energický tím z fitnescentra Fit Up!
Absolútným víťazom sa stal po predchodcovi Michalovi Puškárovi pretekár Alexander Jablokov, ktorý sa súťaže zúčastnil po prvý raz.
V kategórii študenti od 18 do 26 rokov sa na prvom mieste umiestnila aj Katarína Glatzová, ktorá je tretiačkou na Univerzite sv. Cyrila a Metoda.
Frederika Kovalčíková (spoluorganizátorka behu, členka Ejbisťu
Ako ste sa spolu s Ejbisťu pripravovali na UCM night run?
To, že sa do organiizácie ponoríme od hlavy po päty sa stalo reálnym v máji, kedy sme už museli všetko vybavovať a riešiť. Celé leto sme boli roztrúsení po Slovensku, ale makali sme na behu všetci popri svojich letných/stálych prácach. Musím povedať, že sme sa na Night Run pripravili veľmi zodpovedne a nič sme nenechali na náhodu.
Skončil sa váš ďalší event podľa predstáv a plánov?
Podľa predstáv neskončil event vôbec. Prečo? Pretože sme mali viac-menej hororové predstavy o tom ako čo môže zle dopadnúť. Mali sme jednoducho strach a rešpekt, pretože sme vedeli, že na event príde niekoľko stovák bežcov, o ktorých sa musíme postarať. Všetko dopadlo výborne. Pre nás to bol dokonalý event, bežci boli spokojní, odozva bola neskutočne pozitívna.
Monika Farkašová (spoluorganizátorka behu, členka Ejbisťu)
Univerzitný beh si neorganizovala po prvý raz. V čom bol tento rok iný?
Každý ročník sa snažíme posúvať k lepšiemu. Naším cieľom je predovšetkým spokojnosť bežcov, preto sme sa tento rok rozhodli pre čipy do čísiel namiesto tých vratných. Vďaka tomu si už bežci nemuseli lámať hlavu nad tým, kde čip vrátia a či ho nezabudnú vrátiť.
Čo bolo na organizovaní najťažšie?
Organizovanie, aj keď sa to možno zdá, nie je vôbec žiadna sranda. Tento rok sme posilnili tím o super ľudi z Ejbisťu, vďaka čomu išla organizácia oveľa lepšie. Najťažšie je asi ukočírovať bežcov, dobrovoľníkov a všetky osoby tak, aby pretek prebehol hladko. Jáj a najťažšie je ešte nezblázniť sa z toho.
Alexander Jablokov (absolútny víťaz UCM night run)
Po dvojnásobnom víťazovi predošlých ročníkov si sa stal víťazom behu práve ty. Aký je to pocit?
Je to výborný pocit, bol to aj dobrý beh s konkurenciou. Víťazstvo teda nebolo zadarmo, tak som veľmi spokojný, že som mohol podať aj nejaký výkon.
Zúčastňuješ sa aj iných bežeckých pretekov pravidelne?
Áno, behávam profesionálne na dráhe. Konkrétne od 400 m do 3 km prekážok. Mimo toho v jesennom-zimnom období behávam tieto dlhšie behy od 5 km do 12 km.
Ak môžeš porovnať UCM night run s inými bežeckými pretekmi, aký je rozdiel?
Rozdiel je trochu v tom, že som sa strácal v zmysle, že sa behalo v noci a trať bola kľukatá. Ale na druhej strane je to aj príjemné oživenie. Človek musí odbáčať, preskakovať, je to dynamickejšie ako keď človek beží jedno tempo. Je to výborné na spevnenie tela, členkov.
Peter Bročka (primátor mesta Trnava)
V prvom rade ďakujeme ešte raz v mene školy za podporu univerzitného behu. Ako sa Vám páčila atmosféra?
Super, ako každý rok výborné. Zúčastnil som sa aj predošlých ročníkov. Na tom prvom určite, minulého roku si nie som istý, ale každopádne výborná atmosféra.
Pripravovali ste sa nejako konkrétne na tento beh? Behávate pravidelne aj inde?
Behal som tú trasu asi 4-krát a teraz sa mi podarilo odbehnúť v osobnom rekorde, takže som spokojný. Pretekov sa zúčastňujem skôr menej. Ale určite každému odporúčam každú stredu na bežeckom ovále na Slávii sa robia tréningy zadarmo, všetci sú vítaní.
Autor: Lenka Hlopková
Foto: Michal Haviar