Na štedrovečernom stole si každý nájde to svoje. K Vianociam neodmysliteľne patria aj sladkosti. Slováci najčastejšie pečú medovníky, avšak viete, ako je to v iných krajinách?
Vianoce sú asi najkrajším obdobím roka. Vôňa medovníkov, kapustnice alebo punču nás každý rok vtiahne do vianočnej nálady. Aj keď je myšlienka čarovných sviatkov na celom svete rovnaká, jednotlivé krajiny sa predsa len od seba v mnohom líšia. Rôzne tradície, hlavné jedlo, ale aj vianočné pečivo je v každej krajine úplne odlišné. A práve na vianočné sladkosti sme sa zamerali v tomto článku.
Francúzsko – Bûche de Noël
Francúzske vianočné pečivo sa nazýva Bûche de Noël, čo môžeme preložiť ako vianočný zvitok alebo roládu. Ide o dezert z jemného čokoládového cesta, ktorý je plnený bielou čokoládou, mascarpone a karamelizovaným kokosom. Vo svete je Bûche de Noël známy aj ako Yule Log, čo v preklade znamená vianočné poleno v kozube, ktoré sa zapálilo počas sviatku zimného slnovratu a horelo celú noc. Preto aj tento francúzsky vianočný dezert pripomína svojím tvarom aj povrchovou textúrou drevené polienko.
https://www.instagram.com/p/BrSlK_qBy_s/?igshid=1xrea2uji2hu0&fbclid=IwAR1frbJNF7T7rW2-qzIwANsbKEHRliq25R2nhxUXzVV5Ff4MQKWtvxFDFiQ
Španielsko – Turron
V Katalánsku sa s obľubou traduje, že cukrár, ktorý sa volal Pablo Turrons, vynašiel v Barcelone začiatkom 19. storočia, počas vojny o španielsku korunu, mandľový nugát. Na jeho výrobu použil zásoby mandlí a medu, ktoré ešte zostali v obliehanom meste.
Pravdepodobnejšie však je, že pochúťku si so sebou priniesli do Španielska arabskí dobyvatelia. V obci Jijona, pri meste Alicante, ju vyrábali Maurovia a Židia dávno pred Pablom Turronsom, a to pod názvom chalva. Aj keď je koláč známy po celom Španielsku, podáva sa predovšetkým na Vianoce. Strediskom jeho výroby naďalej zostáva dedinka Jijona. Medzi základné suroviny, ktoré budete potrebovať na prípravu, sú i naďalej mandle a med.
Švédsko – karamelky Knäck a Kola
Žiadne švédske Vianoce sa nezaobídu bez karameliek Knäck a Kola. Spolu s ischokladom, ľadovou čokoládou, sú najtypickejšími vianočnými pochúťkami všetkých Švédov. Ich textúra sa líši v závislosti od toho, akú vysokú teplotu zmes dosiahne skôr, ako ju odstavíte z ohňa. Knäck a Kola sa od seba líšia iba pridanými surovinami. Do Knäcku sa pridávajú mandle a plní sa do malých košíčkov, zatiaľ čo Kola pripomína klasické karamelky a balí sa do papierikov.
Nemecko – Dresdner Stollen
Nemecká vianočná štóla vznikla v Drážďanoch už v 15. storočí. Ubehlo pol tisícročia a označenie Dresdner Stollen sa stalo ochrannou známkou, ktorú môžu používať iba pekári a cukrári v Drážďanoch a v okolí. V saskom meste sa v čase adventu koná i Slávnosť Drážďanskej štóly. Pečie sa od novembra, pretože tradičná kysnutá vianočná štóla ponúka jedinečnú zmes chutí po dvoj až trojtýždňovom odležaní v chlade. Tvar štóly má pripomínať Ježiška – novorodeniatko v zavinovačke. Pochúťka by sa nemala krájať skôr ako po štedrovečernej bohoslužbe, pretože má chrániť dom od chorôb a nešťastia.
https://www.instagram.com/p/B5hfXKxIZNx/
Rusko – Pryanik
Ruský perník alebo medový chlieb sa vyrába od 9. storočia pôvodne z ražnej múky, medu a bobuľového džúsu. Do zmesi sa časom pridali ďalšie prírodné zložky, ale až po tom, ako sa v 12. a 13. storočí začal obchod so Stredným východom a Indiou. Perníky boli zvyčajne zdobené klinčekmi, zázvorom a citrusovými plodmi. Ruský Pryanik sa dá urobiť dvoma spôsobmi. Buď ako čajové pečivo alebo v podobe bochníka (Tula Pryanik), na ktorý sa odtlačí drevený lis na vytvorenie dekorácie.
Rakúsko – Linzer Kekse
Pôvodom tohto vianočného pečiva je rakúske mesto Linz. Nachádza sa v severnej časti krajiny a je to tretie najväčšie mesto Rakúska. Mesto bolo založené Rimanmi a počas niekoľkých rokov ho mnohí považovali za dôležitý obchodný bod. Inšpiráciou pre linecké sušienky je slávna Linzer Torte, ktorú vytvorili po prvýkrát v 17. storočí. Zaujímavosťou je, že ide o najstarší recept. Linzer Torte, rovnako ako sušienky, je z mandľového cesta so zaváraninami v strede. Tieto orechovo-maslové sušienky sú veľmi populárne v celom Rakúsku a Nemecku.
Poľsko – Chrusciki
Chrusciki alebo anjelské krídla sú klasické poľské sušienky, ktoré sa pripravujú najmä na Veľkú noc a na Vianoce. Sú krehké a jemné, no najlepšie sú, keď sa podávajú s práškovým cukrom.
Pečivo sa nachádza na vianočnom stole počas celej štedrovečernej večere. Chrusciki sú z nekysnutého cesta a ochutené sú mandľovým extraktom. Cesto sa krája na prúžky, vypráža sa a následne sa popráši práškovým cukrom.
https://www.instagram.com/p/B_ILaIMBIiB/
Taliansko – Struffoli
Talianske medové guľky, Struffoli, sú veľmi malé chrumkavé kúsky zmiešané s medom a zdobené farebným posypom. Ide o vianočný dezert z Neapolu, ale podobné pečivo sa podáva aj na Sicílii s názvom Pignolata. Tieto malé guľky sú vyprážané, preto sú chrumkavé, no zároveň mäkké vo vnútri. Struffoli sú prevažne z medu a ďalších sladkých surovín, z ktorých sa tvarujú kôpky alebo guľky.
https://www.instagram.com/p/CHYr3SmAASn/
India – Achu Murukku (Rose Cookies)
Rose Cookies sú tradičnou sladkou pochúťkou, ktorá sa pripravuje počas Vianoc. Známe sú aj v Portugalsku, kde sa nazývajú Rose De Coque. Aj napriek tomu, že sa považujú za indickú sladkosť, sú tradičným pokrmom švédskeho a nórskeho regiónu. Okrem Indie sa vyrábajú aj v Turecku, Malajzii, Mexiku a na Srílanke.
https://www.instagram.com/p/CHenkFzlOlR/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Aj keď sú tieto dezerty z rôznych kútov sveta, viaceré z nich sa objavujú na našich vianočných stoloch. U mnohých z nás by sa Vianoce nezaobišli bez sladkej vône rozličných druhov sladkostí, no Vianoce sú predovšetkým o tom, že strávime nezabudnuteľné chvíle v kruhu najbližších.