Podľa odborníkov by sme sa v čase pandémie mali inšpirovať životom našich starých rodičov. Vzťah počas karantény udrží každodenný kontakt.
Počas pandémie sa môže prejaviť úzkosť, nepokoj a stres. Obmedzenia či zákazy nie sú pre nikoho príjemné. Nezvládanie ťažkej situácie zväčša ovplyvní práve vzťahy s ľuďmi v našom okolí. Na partneroch, s ktorými inak bezproblémovo vychádzame, nám môžu začať prekážať aj nepodstatné maličkosti.
Podľa terapeuta Miroslav Haranta, ktorého vyspovedal portál Ženy v meste, by nás malo upokojiť to, že budeme so svojimi blízkymi. Vo väčšine prípadov je však opak pravdou. „Už po pár dňoch vlastne nevieme, čo máme robiť. Nedokážeme len tak byť so svojím partnerom a užívať si vzájomnú prítomnosť,“ hovorí o paradoxoch vzťahov, ktoré si počas karantény uvedomujeme.
Vzťah sa počas karantény môže zlepšiť
Na internete a sociálnych sieťach sa šíria hypotézy o tom, či koronakríza zapríčiní zvýšenú rozvodovosť. Od marca znova začali fungovať úrady v Číne, odvtedy zaznamenali neobvykle veľký počet žiadostí o rozvod. Čínski úradníci však tvrdia, že za to nemôže ponorková choroba. Veľa párov totiž malo problémy už pred pandémiou, preto nezvládli nepretržité spolužitie v karanténe.
Na Slovensku prijali desiatky žiadostí o rozvod, ale kvôli opatreniam všetky zamietli. Definitívne čísla teda budú jasné až o niekoľko mesiacov.
Psychologička Mária Krýslová pre Denník N vysvetlila, aký vplyv môže mať sociálna izolácia na vzťahy. Zdôrazňuje, že nikto nedokáže celkom predvídať, ako sa v danej situácii bude správať, keďže tu predtým nič také nebolo: „Minulé pandémie sa diali za iných okolností, s inak duševne vybavenými ľuďmi, s inými očakávaniami od života a vzťahov, inou prípravou na životné kalamity.“
Psychologička však verí, že sme natoľko adaptabilní a tvoriví, že útrapy, ktoré prežijeme, môžu posilniť našu odolnosť. To, čo prežívame, nemusí byť vždy ukazovateľom kvality nášho vzťahu. Zaleží na tom, ako človek znáša zmenu, frustráciu a čo je pre neho dôležité.
„V krízových situáciách hrá významnú úlohu naša osobnostná a aj vzťahová výbava. Napríklad to, či sme zameraní najmä na seba, alebo či vieme spolupracovať a rešpektovať potreby partnera. Niektoré vzťahy môže táto situácia dokonca vylepšiť – koronavírus je spoločný nepriateľ, a ten ľudí skôr stmeľuje,“ vysvetľuje odborníčka.
Mali by sme sa inšpirovať starými rodičmi
Terapeutka a rodinná poradkyňa Radoslava Olajos sa vyjadruje ku vzťahom počas koronavírusu: „Podobne ako na dovolenke, keď je rodina nonstop spolu, aj teraz je vysoké riziko partnerskej krízy. Na povrch vypláva pravda o tom, ako to naozaj máme nastavené, čo medzi nami funguje a čo, naopak, nie. Môže prísť dusno, hádky, konflikty kvôli banálnym veciam a môžu sa objaviť akékoľvek príznaky ponorkovej choroby.“
Myslí si, že každý človek pociťuje inú dávku blízkosti a často potrebuje byť aj sám, inak môže vznikať napätie z toho, že nemá svoj priestor. Naopak, človek môže pociťovať aj pocit opustenia. Veľa ľudí totiž momentálne zažíva pocit bezmocnosti či neistotu kvôli zlej finančnej situácii. Odporúča, aby ľudia boli k sebe ohľaduplní, vypočuli si svojho blízkeho, a to bez komentárov a poznámok.
Ľudia by mali tiež využiť spoločne strávený čas na to, aby sa o partnerov zaujímali, venovali im pozornosť a uistili ich, že im na nich záleží a že sú v bezpečí. „Možno budete prekvapení, koľko sa dozviete o partnerovi aj o sebe. Je to príležitosť tráviť čas tak, ako ho trávili naši rodičia a starí rodičia pred mnohými rokmi,“ vysvetľuje terapeutka pre portál Sme Žena.
Sandra, ktorá je so svojím partnerom päť rokov, potvrdzuje slová terapeutky: „Počas karantény sme mali zopár hádok, ale koronavírus za to určite nemôže. Vďaka tejto situácii sa náš vzťah skôr utužil. Keďže sme sa dva týždne nevideli, chýbali sme si a na hádky vlastne ani nebol priestor.“ So smiechom tiež priznáva, že vo väčšine vzťahov hádku začne častejšie žena ako muž.
Roderika je so svojím priateľom štyri roky a hovorí: „Nad rozchodom nerozmýšľam. Nevylučujem však, že ak by sme bývali spolu, možno by došlo k viacerým nezhodám.“ Podľa teraupetky Olajosovej by mali ľudia so vzťahom na diaľku ostať v dennom kontakte. „Treba sa podporovať v ťažkých chvíľach. Kvalitný vzťah vydrží aj odlúčenie, lebo keď sa chce, vždy sa nájde spôsob, ako v kontakte zostať,“ vysvetľuje.
Väčšina svadieb je odložená
Ani manželia to nemajú jednoduché. „Sme spolu v karanténe a vychádzame dobre. Občas sa pohádame, ale väčšinou ide len o hlúposti,“ vysvetľuje Jakub, ktorý je ženatý pol roka.
Lenka je so svojím partnerom viac ako šesť rokov a tvrdí, podobne ako Jakub, že karanténa nenarušila ich partnerský život. Dôležité je podľa nej umenie kompromisu. Problém vidí skôr v práci, keďže je podnikateľka a musí riešiť nepriaznivú finančnú situáciu.
„Stále hovorím, že rozísť sa s niekým, koho dokonale poznáme a rozumieme si skoro vo všetkom, je hlúposť. Okrem toho, už nemám nervy ani roky na to, aby som začala znova randiť s niekým iným,“ smeje sa 32-ročná Lenka. V apríli si mala svojho partnera vziať, no svadbu museli kvôli koronavírusu odložiť. Svadbu však plánujú ešte v priebehu tohto roka.
Od konca marca museli viacerí snúbenci preložiť deň svojej svadby. V opačnom prípade by si svoje „áno“ museli povedať v rúškach a za prítomnosti maximálne desiatich osôb. Viacerí tak prišli o zálohy a svadbu plánujú až na budúci rok.