V priestoroch našej školy sa dá pripojiť na wi-fi siete UCM a UCM limitovaná. Je tu však aj tretia možnosť, ktorá nesie názov eduroam. Čo vlastne eduroam je a aký benefit získa študent, ak sa do tejto siete prihlási?
Eduroam je projekt a služba, prostredníctvom ktorej užívatelia z participujúcich inštitúcií (napr. univerzity) vzájomne získajú prístup k internetu cez wi-fi v hosťovskej inštitúcii využijúc svoje domáce prístupové údaje. UCM sa stala členom tohto projektu po podaní prihlášky za člena a splnení federačného technologického profilu začiatkom roka 2019.
Je to zdieľaná wi-fi sieť, ktorú využíva obrovské množstvo univerzít po celom svete. Napríklad v Českej republike sa nachádza 1079 hotspotov, vo Veľkej Británii až 1864 a u nás je ich dokopy 265. To znamená, že keď sa jedného dňa vyberiete na výlet trebárs do Prahy a budete sa nachádzať v blízkosti areálov či už Karlovej univerzity alebo ČVUT, s internetovým pripojením nebudete mať problém. Podľa vlastnej skúsenosti viem, že užitočné to môže byť aj pre študentov, ktorí sa rozhodnú využiť grantový program Erasmus.
Wi-fi sieť sa nachádza vo všetkých budovách UCM (Herdu, Jama, Skladová i Aula J. Matúša).
Ako sa na eduroam pripojím?
Na stránke našej školy je návod, ako sa do wi-fi siete pripojiť. Pre prehľadnosť zjednodušený návod uvedieme aj v tomto článku.
1. Je nutné vyplniť prihlasovacie meno i heslo.
Ako získam prihlasovacie meno? Prihlasovacie meno je osobné číslo študenta, ktoré vieme nájsť v AIS-e (IDO) vo forme mailovej adresy ucm. Napríklad 2796874 @ucm.sk.
Ako získam heslo? Heslo je vaše rodné číslo bez lomky (napr. 9988776655).
2. Je nutná konfigurácia zariadenia. Najjednoduchšia cesta konfigurácie je pomocou aplikácie CAT (pre Android treba nainštalovať z Google Play Store).
3. Samozrejme sa musíte nachádzať v priestoroch UCM, v ktorých je na wi-fi sieť dosah. Teda, mal by byť.
Má eduroam budúcnosť?
Eduroam je program s ušľachtilým nápadom, ktorý má za cieľ spájať univerzity a iné školské inštitúcie. V minulosti to väčšina študentov uvítala, pretože dátové siete neboli tak rozsiahle rozšírené a i ceny za ne boli pritiahnuté za vlasy. No v dnešnej dobe sa nám už pomaly dostáva na trh 5G sieť a čím ďalej tým viac ľudí využíva dátové služby aj v zahraničí. Taktiež v období koronakrízy je pohyb značne obmedzený, a študenti tak nemajú možnosť eduroam využiť. Je teda otázne, kedy koronaepidémia pomynie a či sa dátové služby za ten čas nestanú natoľko výhodnými, že wi-fi siete budú skrátka zbytočné.