Viete si predstaviť, že by ste vďaka detským hrám vyhrali 32 miliónov eur? Aj o tom je juhokórejská novinka od Netflixu – Squid Game, ktorý sa stal hitom v 90-tich krajinách sveta.
Článok môže prezrádzať časť zápletky.
Sú zadlžení, majú finančné problémy alebo ich prenasleduje zločinecká skupina Jakuza. Rozhodnú sa preto zapojiť do hier, ktoré ako malí obľubovali. Z hry pre deti sa však zrazu stane krvavý masaker a vyše 400 účastníkom pôjde doslova o život.
V jednej z nich sa súťažiaci môžu hýbať len vtedy, ak sa hlavná postava nepozerá. Koho zachytí pri pohybe, toho zastrelí. Rovnaké pravidlá má špecifická kórejská hra s vyrezávaním symbolu z keksíka. Ak sa zlomí, hráč zomiera. Prečo to robia? Výhra je 45,6 miliárd wonov, v prepočte vyše 32 miliónov eur.
Už po dvoch týždňoch sa stal seriál hitom v 90-tich krajinách sveta aj napriek tomu, že je v kórejčine. „V súčasnosti sa svetom šíria nielen filmy a seriály, ale aj kórejská hudba. Kórejská vláda investovala koncom minulého storočia veľa peňazí do zábavného priemyslu, vrátane toho filmového,“ vyjadril sa pre Reutir Remco Breuker, profesor z holandskej univerzity v Leidene.
Squid Game za krátky čas získal množstvo pozitívných hodnotení od filmovej obce. „To, čo môžeme nájsť v Squid Game, napriek všetkej tej dnes už notoricky známej temnote, je odvážny a ambiciózny príbeh, chvíľami dojímavý, no inokedy desivý. Jeho sila spočíva v chápaní toho, že peniaze znamenajú prežitie,“ hovorí televízny kritik John Doyle z kanadského denníka The Globe and Mail.
Príbeh porazených
„Každý z nás niekedy hral jednoduché a detské hry,“ povedal režisér seriálu Hwang Dong-hyuk pre CNN. Medzi tie, ktoré hrával Hwang ako dieťa, patrila hra, podľa ktorej režisér seriál aj pomenoval. „Pre nás to bolo celkom náročné, a preto sa často niekto trochu zranil, prípadne si roztrhal oblečenie,“ vysvetlil.
Keď dospel, premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby mal opäť možnosť si detské hry zahrať. A práve vtedy začal Hwang Dong-hyuk premýšľať aj nad samotným seriálom. Z nevinnej zábavky sa tak stalo krviprelievanie.
Squid Game odzrkadľuje kapitalistickú spoločnosť, v ktorej má každý v niečom svoju konkurenciu. Všetci neustále s niečím a niekým súperia. „Toto je príbeh o porazených,“ uviedol Hwang. Je to o ľuďoch, ktorí zápasia s výzvami každodenného života a zostávajú v pozadí, pričom víťazi sa dostávajú na výslnie.
Keď premýšľam nad druhou sériou, trochu sa obávam.
Sčasti je to režisérov osobný príbeh. Dve hlavné postavy, Seong Gi-hun a Cho Sang-woo, sú pomenované po starých priateľoch a nazýva ich „vnútornými klonmi.“ Podľa Hwanga reprezentujú dve stránky. Aj jeho totiž, presne ako Gi-hun, vychovala slobodná matka, ktorá nemala veľa peňazí. „Zároveň som, podobne ako Sang-woo, išiel na Národnú univerzitu v Soule, pričom celé moje okolie ma chválilo a malo veľké očakávania,“ vysvetlil.
Kostýmy na Halloween
Výroba projektu bola pre Dong-hyuka intenzívnym zážitkom. Na seriál dokonca Netflix použil menej peňazí ako býva zvykom. Režisér Hwang Dong-hyuk napríklad kvôli stresu prišiel o šesť zubov pri nakrúcaní. Ani to ho však neodrádza od myšlienky natočiť druhú sériu. „Napísať, produkovať a režírovať túto sériu bolo skutočne ťažkým orieškom. Keď premýšľam nad druhou sériou, trochu sa obávam,“ povedal. Pre portál Variety uviedol, že ešte nemá úplnú predstavu o tom, ako by mala vyzerať ďalšia séria.
Účastníci v seriáli nosia zelenú súpravu a biele tenisky od spoločnosti Vans, čo zapríčinilo masívny dopyt. Môže ísť o premyslený ťah tvorcov načasovať seriál tak, aby sa ľudia obliekali do spomínaných kostýmov na blížiaci sa Halloween. Spoločnosť Vans uviedla, že od začiatku Squid Game vzrástol dopyt po bielych topánkach o vyše 7000%.
Nájdu sa však aj negatíva. Web New Musical Express píše, že v anglickej verzii seriálu sa objavilo aj množstvo nejasností a chýb. Youngmi Mayer, používateľka sociálnej siete TikTok, upozornila vo svojom videu, že titulky nemajú dobrý preklad. Youngmi kórejčinu ovláda plynule a tvrdí, že anglický preklad je plný nepresností. Netflix dokonca nevedomky v seriáli zverejnil číslo reálnej ženy, ktorá potom obdržala stovky hovorov od neznámych ľudí.
Ani Kim Čong-unovi, vodcovi Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, sa Squid Game príliš nepozdáva. Vyzýva ľudí, aby sa bavili inak, preto v krajine zaviedol pokuty a väzenie pre občanov, ktorých pristihnú pri sledovaní juhokórejského seriálu.