Sú takí, čo to prídu skúsiť s piatimi eurami, ale aj takí, čo investujú stovky.
Pre tých, ku ktorým sa ohlas o Bitcoine ešte nedostal, je to mena, ktorá na rozdiel od bežných fyzických mien existuje takmer iba vo virtuálnom priestore. Kladiete si otázku: Na čo je to dobré? Jednou z hlavných výhod sú bezkonkurenčne nízke poplatky za prevody kdekoľvek na svete, ktoré sú prevádzané bez prostredníka (banky) a samozrejme bez čakania. Stačí si len pomocou internetových zmenární zameniť peniaze za Bitcoiny. Tie si následne pošlete do vašej novovytvorenej virtuálnej peňaženky. Tú si môžete zálohovať na USB kľúč alebo vytlačiť na papier, na ktorom bude vygenerovaný váš unikátny QR kód. Dokonca pri tomto všetkom zostávate stále v anonymite.
Automat na Bitcoiny
Jednou z možností ako sa dostať ku Bitcoinom sú zmenárne. Ďalšou z nich je priama zámena hotovosti pomocou „bitcoinmatu.“ „Po zvolení jazykovej mutácie automat prečíta QR kód vašej bitcoinovej peňaženky. Následne vložíte hotovosť, za ktorú chcete nakúpiť bitcoiny. Stlačením tlačidla ‘Poslať bitcoiny’ zadá automat transakciu do siete a za chvíľu by ste mali bitcoiny vidieť vo svojej peňaženke,“ objasňuje prevádzkovateľ prvého „bitcoinmatu“ na Slovensku Marián Jančuška. Pre tých, ktorí by chceli túto transakciu uskutočniť, zatiaľ jediný automat nájdete v pasáži medzi ulicami Gorkého a Laurinská v Bratislave. „Za bežnej prevádzky ľudia každý deň spravia niekoľko nákupov. Sú takí, čo to prídu skúsiť s piatimi eurami, ale aj takí, čo investujú stovky,“ dodáva Jančuška. Pre niekoho môže byť lokalita tohto automatu veľkou prekážkou. Objaví sa teda podobný automat okrem Bratislavy aj v iných mestách Slovenska? „V súčasnosti pracujem na umiestnení tohto typu automatu v Košiciach. Prekážkou je však chýbajúca nová stabilná verzia softvéru od výrobcu, preto je dátum uvedenia druhého automatu v tejto chvíli ťažké predikovať. Zároveň spolupracujem s českým výrobcom, ktorý začína vyrábať menšie a lacnejšie automaty, čo môže podporiť distribúciu do ďalších miest.“
Platiť Bitcoinami
Poviete si: Keď už mám Bitcoiny v mojej digitálnej peňaženke, môžem ich niekde reálne utratiť? „Na Slovensku zatiaľ platba prostredníctvom bitcoinov nie je veľmi rozšírená. Platby v Bitcoinoch akceptuje u nás napríklad sieť reštaurácií Subway,“ dodáva redaktor technologického webu Živé.sk Filip Maxa.
Platby v bitcoinoch akceptuje u nás napríklad sieť reštaurácií Subway.
Okrem jedla si už u nás môžete od liekov cez elektroniku za Bitcoiny kúpiť dokonca aj vyhliadkové lety ponad Bratislavu či relaxačné masáže. Netreba zabúdať aj na kupovanie webových serverov, videohier či rôznych darčekov cez internet.
Klesajúce kurzy
V posledných mesiacoch nastalo prudké klesanie hodnôt tejto virtuálnej meny takmer o polovicu. Oplatí sa teda ešte do Bitcoinou investovať? Bude ešte ich cena naspäť stúpať? „História ukazuje, že národné meny sú vždy postupne znehodnocované. Preto je zo stredno až dlhodobého pohľadu určite rozumnejšie držať reálne hodnoty ako drahé kovy či bitcoin. Samozrejme treba myslieť na riziká spojené s virtuálnymi menami, a to najmä bezpečnosť ich úschovy, ale aj legislatívnu neistotu spojenú s ich použitím,“ odpovedá Jančuška.
Aby Bitcoin zaujal aj širšie skupiny obyvateľstva musí byť jednoduchý, bezpečný, stabilný a musí byť známe aj jeho miesto v legislatíve.
Je však samozrejmé, že hodnotu bitcoinu nedokáže nikto predpovedať rovnako ako hodnoty akcií svetových podnikov. „Od začiatku roka 2012 sledujem dianie okolo Bitcoinu takmer denne a môžem povedať, že je to vzrušujúci zážitok,“ dodal. No faktom a jedným z najväčších mínusov, prečo ľudia do Bitcoinov toľko neinvestujú, je určite nestabilita tejto meny. Veď pred necelým pol rokom sa hodnota jedného Bitcoinu pohybovala okolo osemsto eur a teraz sa ledva drží nad tristo. Ľudia jednoducho nechcú prichádzať o peniaze. Ďalšou novinkou, ktorá sa uplatnila zatiaľ iba v USA, je zdanenie Bitcoinu. Áno správne, zdanenie. Nie však ako meny, ale ako majetku. Týmto utrpí značne aj naša anonymita a vymieňať si peniaze za Bitcoiny je v tomto prípade absolútne neefektívne.
Satoshi Nakamoto
Kto? Tak práve pod týmto psedonymom sa prezentuje autor alebo skupina autorov Bitcoinu od roku 2009. Doteraz však pravá identita čaká na odhalenie. V médiách sa už objavilo množstvo dohadov, kto môže byť autorom tohto fenoménu. Jeden z nich ukazoval na zakladateľa služby megaupload – Kima Dotcoma, keď na svojom twitter účte naznačil tweetom „I met Satoshi Nakamoto in my mirror,“ že práve on môže byť zakladateľom. Ďalší z nich ukazuje na 64-ročného Japonca, ktorý sa naozaj volá Satoshi Nakamoto. Teda celým menom Dorian Prenticeo Satoshi Nakamoto. Ten to však poprel a prehlásil, že o Bitcoine počuje po prvý raz. Neskôr to potvrdil aj „internetový Nakamoto,“ keď svetu oznámil, že jeho identita je stále nepoznaná. Či bude autorova skutočná identita niekedy odhalená, ukáže len čas.
Bitcoin a Dogecoin
Po veľkom boome Bitcoinu pochopiteľne, ako pri všetkom úspešnom, začali vznikať alternatívy. Jednou z nich je kryptomena Dogecoin. Spočiatku nebola tvorená za vidinou úspechu, ale ako „some kind of joke.“ Jej základom bol komix (meme) s obrázkom udiveného psa Shiba inu. Ten bol často sprevádzaný nápisom „wow,“ ktorý mal vyjadrovať údiv nad ostatnými kryptomenami a celkovo nad trhom ako takým. Dnes sa však s ňou obchoduje viac ako s hociktorou inou virtuálnou menou. Aj vďaka tomu má dnes najviac mincí spomedzi ostatných, pričom ich počet neustále rastie. Pochopiteľne, hodnota jedného Dogecoinu sa od Bitcoinu výrazne líši. Je niekoľkonásobne nižšia. Práve rýchly rast tejto kryptomeny bol veľkým lákadlom ľudí s vidinou zárobku. Niektorým sa to aj sčasti podarilo, no dá sa týmto spôsobom naozaj zbohatnúť? „Spomínaná mena nevznikla na to, aby sa s ňou obchodovalo za účelom zbohatnutia. Ide skôr o alternatívu, ktorej sa netýka inflácia v pravom zmysle slova a nie je ovplyvnená napríklad centrálnymi bankami krajín,“ odpovedá Maxa, ktorý do tejto meny v minulých mesiacoch nejaké peniaze investoval. Takže je už len na vás, pre ktorú z týchto mien sa rozhodnete. Jedným z lákadiel pre tých viac pohodlných môže byť oficiálna aplikácia Dogecoinov pre smartfóny s vlastnou peňaženkou či kurzami. Dostupná je na stránke http://dogecoin.com.
Budúcnosť
V súčasnosti Bitcoin priťahuje pozornosť len malej časti populácie. Väčšina z nás o niečom takom ani nepočula, a tí, ktorí tušia, o čo sa jedná, sa buď boja zmeny alebo jednoducho tomuto neveria. Vnímajú to skôr ako technickú inováciu, efektívny prostriedok výmeny alebo aj ako investičnú príležitosť. „Aby Bitcoin zaujal aj širšie skupiny obyvateľstva, musí byť jednoduchý, bezpečný, stabilný a musí byť známe aj jeho miesto v legislatíve. To všetko chce svoj čas. Predstavte si akou zmenou prešiel napr. internet odkedy bol prístupný pre verejnosť. To všetko má Bitcoin ešte pred sebou,“ dopĺňa Marián Jančuška.
Autor: Matej Rumanovský